Předsedkyně zdůraznila, že protiraketový systém chránící proti nepřátelským střelám musí být plně včleněn do NATO a musí chránit Evropu a Spojené státy.

Míní, že i když Kongres nyní seškrtal část peněz na stavbu sila v Polsku a dal je na jinou věc, zbývající finance mohou být dodány později, až budou hotové dohody s Českem a Polskem o umístění základen.

"Škrtání peněz není to správné slovo...neřekli jsme ne," uvedla s tím, že Kongres vyčlenil peníze na jinou prioritu, ale současně americké administrativě řekl, že o zbytek může požádat později v příštím rozpočtu.

Podpora raketové obrany v Evropě u demokratů i republikánů

 Demokraté a republikáni se podle ní shodují, že protiraketové systémy jsou nezbytné. Tauscherová míní, že i když Kongres seškrtal peníze na stavbu sila v Polsku, peníze mohou být vyčleněny později.

"Chceme komplexní a kompletní pokrytí Evropy. Bude to systém systémů," řekla vedoucí delegace.

"Od amerických kongresmanů jsme slyšeli jednoznačné ujištění, že podpora budování systému protiraketové obrany jde v Kongresu napříč politickými stranami," sdělil po setkání s kongresmany první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Na Tauscherovou čekalo před rezidencí amerického velvyslance, kde její delegace měla tiskovou konferenci, několik odpůrců radaru. 

Minulý a tento týden v Česku vyjednávali experti o dvou smlouvách, které mají být nezbytným podkladem pro výstavbu radaru. Jednání mají pokračovat ještě několik měsíců, pak má Česko sdělit, zda radar na svém území povolí. Česko by měl podle důvěryhodných zdrojů ČTK v říjnu navštívit i americký ministr obrany Robert Gates.