Reformu v nynější podobě totiž považují za podvod na sociálně demokratických voličích. Tyto strážce svatého grálu dodržování předvolebních slibů by bylo třeba pochválit. Kdyby ovšem byli důslední.

A důslední by byli, kdyby stejně statečně a zásadově bojovali za dodržování předvolebních slibů předcházející vlády Miloše Zemana. Nesliboval nám snad tehdy Velký kombinátor (i Špidla!) například plošné přídavky na děti? Nebo vrácení věkového limitu odchodu do starobního důchodu na šedesát let? Nic z toho vládu ani nenapadlo splnit, a přesto nikdo z nynějších borců za splnění předvolebního programu ani nekvikl. Protože kdyby kvikl, se zlou by se potázal a tou zlou by byl strašný strany pán Miloš Zeman. Považují-li dnes demokratické způsoby předsedy Špidly za slabost, kviká se ovšem snadno.

Přesto nutno těmto statečným mužům přiznat pravdu: reforma skutečně neodpovídá předvolebnímu programu ČSSD. Ten program sám byl ovšem v křiklavém rozporu s reálnými možnostmi národního hospodářství. Co má však předseda vlády dělat, když zjistí, že ve státní kase je jen to, co zbude, když se všechno prošustruje, totiž pravda? Má dvě možnosti. Dělat jako by nic a dál pokračovat podle filozofie předcházející vlády "co my vám můžeme slíbit, to vám nikdo na světě nemůže dát" (k tomu ho nutí oni stateční muži), nebo se pokusit o nápravu. Vladimíra Špidlu lze zajisté kritizovat, avšak za podíl na tvorbě předvolebního programu. To by se však museli přihlásit všichni, kdo byli u díla.

Navíc mám dojem, že statečným a zásadovým mužům nejde ani tak o reformu, jako o vlastní poslanecká křesla. Reforma, do které se vláda pustila, je velmi nepopulární záležitost a za něco takového se platí ztrátou preferencí. Proto pryč s nebezpečným Špidlou a jeho vládou, však my se už s novým premiérem nějak domluvíme. Že by reforma v podání ODS byla tvrdší a sociálně méně citlivá? Co nám po tom, křesla by nám nevzala. Že by toto a právě toto byla dokonaná zrada na těch, hájení jejichž zájmů má soc. dem. v popisu práce? No, někdy přece lítají třísky, když se kácí les, že!

Statečnost a zásadovost může mít dnes v Česku prazvláštní důvody.

PRÁVO 26. července