Premiér nejprve vyčetl novinářům, že by svými pondělními brífinky chtěl vylepšovat svůj mediální obraz. "Ten pokládám za dobrý a necítím potřebu ho vylepšovat. Cítím potřebu komunikace," odůvodňoval svá pravidelná setkání s médii.

Za vrchol neprofesionality považuje Topolánek informování o zasedání kabinetu ve Spáleném Poříčí. Podle něj se veřejnost pouze dozvěděla, že vláda sbírala houby, že pronesl ironickou poznámku na adresu ministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli jejímu zpěvu a že tam protestovali odpůrci radaru. Vytkl, že v médiích vůbec nezaznělo, proč by měl být radar umístěn v Brdech. "Pokládal jsem to opravdu za velmi povrchní," zdůraznil.

Maskáče a vrtulník nečekejte

Další kritika se snesla na novináře kvůli polemice, jestli měl v době povodní přiletět vrtulníkem  v "maskáčích" do postižených oblastí a "vlastním tělem bránit protržení hráze", jak to kdysi dělal jeho předchůdce, sociálně demokratický premiér Stanislav Gross. "Po celou dobu jsem byl velmi detailně informován," pravil s tím, že nastavený integrovaný záchranný systém funguje a že "samozřejmě k žádné katastrofě nedošlo".

Vadí mu také, že média si z jeho pracovní návštěvy Karlovarského kraje vybrala jen to, že si na zrekultivované výsypce zahrál golf. Na svou obranu připomenul, že na Sokolovsku s vládním kolegou Martinem Bursíkem konstatovali podporu rekultivaci a resocializaci tohoto regionu.

Minulé pondělí premiér označil vztahy s novináři za narušené a zároveň bylo sděleno, že otázky mají padat pouze "seriozní a neútočící" (rozuměj neosobní), jinak s brífinky bude konec. Otázka, která padla v pondělí - zda už se dohodl s manželkou Pavlou na rozvodu - premiéra vytočila. "Jsou otázky chytré a blbé, a na ty blbé já neodpovídám," prohlásil. Přesto ale dodal: "Těším se příští týden nashledanou!"