Jak Novinkám sdělil mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil, pro zamítnutí žádosti byly dva hlavní důvody. "Prvním je, že návrh na předběžné opatření musí být doprovázen ústavní stížností, což nebylo splněno. Z toho důvodu Ústavní soud nemůže rozhodnout samostatně," řekl Novinkám Spáčil. 

Druhým důvodem podle něj je, že Urbanová vystupuje v tomto řízení pouze jako svědek. "To znamená, že nevystupuje jako přímý účastník řízení," doplnil mluvčí.

Právnička Klára Veselá-Samková se k verdiktu, který prý nyní studuje, nechce zatím blíže vyjadřovat. Dříve řekla, že "účastník řízení je každý, kdo tvrdí, že jsou jeho práva porušena a trpí zásahem orgánů státní moci".

Ústavní soudci v rozhodnutí podotkli, že odmítnutí návrhu neznamená automaticky potvrzení správnosti postupu policie a státních zástupců v celé kauze. "Shora uvedené závěry o nepřípustnosti stěžovatelkou podaného návrhu neznamenají, že se Ústavní soud ztotožnil se všemi napadenými postupy orgánů činných v trestním řízení," stojí v rozhodnutí.

Urbanová žádá přezkoumání výměny žalobce

Marcela Urbanová se na Ústavní soud s návrhem na předběžná opatření obrátila v polovině července. Požadovala zejména, aby soud přezkoumal oprávněnost přeložení vyšetřování z Přerova do Jihlavy. Chtěla také vědět, proč jí nebyly vydány protokoly z jejích výslechů v Čunkově případu a zda původní vyšetřovatel věci Milan Šošovička jí mohl či nemohl předat znalecký posudek o její věrohodnosti.

Salichov zastavil trestní stíhání Čunka na začátku srpna. Čunek podle něj půlmiliónový úplatek v době svého působení na vsetínské radnici nevzal.

Vyšetřováním Čunkovy kauzy se původně zabývalo přerovské okresní státní zastupitelství. Tomu byl případ odebrán v červnu nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, která pokračováním vyšetřování pověřila Jihlavu. Jihlavský státní zástupce Salichov později stíhání ukončil s argumentem, že dosavadní vyšetřování bylo vedeno tendenčně a jednostranně.

Přerovské okresní státní zastupitelství se proti tomu ohradilo a podalo na Salichova stížnost. Přerovský žalobce Radim Obst se navíc rozhodl vystoupit z Unie státních zástupců.