"Určený senát Nejvyššího soudu musí (NS) o dovoláních pana Srby, slečny Tomšovicové a pana Novotného asi do tří měsíců rozhodnout. Všichni se v kauze zadání vraždy novinářky Slonkové domáhají zrušení rozsudku a nového projednání věci," řekl včera Právu mluvčí NS Petr Knötig.

Obhájci v dovoláních kladou důraz na to, že tresty jsou nepřiměřeně tvrdé a v případě Srby jsou důkazy zcela nedostatečné.

Advokát: Srba neměl motiv

"Jisté je, že vraždu novinářky připravovala a organizovala slečna Tomšovicová. Rozsudek nad panem Srbou však byl vynesen pouze na základě tvrzení Tomšovicové, že tak činila na zadání pana Srby. A jedině v této kauze soud Tomšovicovou označil za věrohodnou," zdůraznil včera Právu Srbův obhájce advokát Vít Široký.

Advokát upozornil, že zprošťující rozsudky se týkaly obžalob Srby z korupce na ministerstvu zahraničních věcí. Právě v tomto korupčním smyslu Slonková začala o Srbovi před šesti lety psát.

"Žádná korupce se nekonala. To zjistily soudy. Pan Srba neměl motiv. Věděl, že je nevinen, a to se i prokázalo," poznamenal advokát.

Srba už sedí šestý rok. V případě obnovy procesu a zproštění viny by mu stát musel vyplatit za justiční omyl miliónové odškodné.

Pochybnosti o procesu a rozsudcích vyvolává i fakt, že dvanáctileté tresty vrchní soud uložil až na počtvrté.