Mluvčí obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček v úterý Novinkám potvrdil, že návrh na dvouměsíční svěření Terezky do péče matky navrhlo samo zařízení, v němž se dítě léčilo.

"Po dobu dvou měsíců bude dítě podstupovat ambulantní terapii, která by se měla pokusit také o navázání kontaktu dítěte s otcem," řekl Novinkám Slováček s tím, že po této době dojde k vyhodnocení stavu desetiletého děvčátka a rozhodne se o dalším postupu.

Matka se se svým bývalým partnerem nedokázala dohodnout na péči o dítě. Dítě skončilo na psychiatrii. Poté Tereza prázdniny trávila v Olivově léčebně v Říčanech u Prahy.

Do sporu se vložila ministerstva

Případ desetileté Terezy zahájil diskusi ohledně rozhodnutí soudců o úmístění dětí do ústavní výchovy. Ministerstvo spravedlnosti vedené Jiřím Pospíšilem (ODS) ve spolupráci s ministryní pro lidská práva a menšiny Džamilou Stehlíkovou (SZ) se snaží nalézt kompromis, aby se podobná kauza již nemohla opakovat.

Terezu poslal v červnu pražský soud na dětské psychiatrické oddělení nemocnice v Motole. Proti umístění zdravé dívky na psychiatrii protestovali nejen odborníci, ale také prezident Václav Klaus.

Soudce na začátku července svůj verdikt změnil a poslal Terezu do léčebny Olivův dům u Říčan. Na její podporu vzniklo občanské sdružení Na pomoc Terezce, které požaduje, aby se dívka co nejdříve dostala z léčebny.