Franks argumentoval hrozbou raketového útoku od teroristy nebo "blázna". Paroubek tuto hrozbu útoku, ale považuje za "virtuální". Kongresman Paroubka upozornil na krátkozrakost jeho názoru. Zdůraznil, že politici by se měli dívat do budoucnosti a ne jen do příštích voleb. V podobném duchu vedl středeční debatu s předsedou vládní ODS Mirkem Topolánkem.

"Nemyslím, že mě může něco zviklat," prohlásil. Změnu názoru však připouští, pokud by se lidé vyslovili pro postavení radaru v případném referendu.

USA nechtějí ovládat ČR ani jinou evropskou zemi

Podle Frankse Američané nechtějí v žádném případě kontrolovat Českou republiku nebo jiného spojence. Systém podle kongresmana ochrání Evropu i Spojené státy, i když o tom někteří odborníci pochybují.

Radar by měl stát v bezprostřední blízkosti obce Míšov v Brdech. Zástupci obcí ze sousedství vojenského újezdu Brdy již založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním americké radarové základny v ČR. Starostové také kritizují práci vládního zmocněnce pro komunikaci o radaru Tomáše Klvaňu. Podle Paroubka není Klvaňa "zrovna bystrý".

Již dost rozbouřenou hladinu veřejné diskuse o umístění amerického radaru v ČR navíc ještě poznamenalo středeční prohlášení rakouského sociálnědemokratického ministra obrany Norberta Darabose. "Důvody pro výstavbu štítu jsou jen předstírané," řekl Darabos.

Franks je v Česku na návštěvě právě kvůli americkému záměru postavit zde radar a v Polsku základnu s antiraketami. Souhlas ČR se stavbou radaru bude mít zcela určitě vliv na přidělení financí z amerického rozpočtu určené pro vybudování protiraketové základny USA v Evropě. Kongres nedávno peníze zkrátil, Franks ale tvrdí, že v případě souhlasu se prostředky najdou.

Česká vláda dosud vede jednání o podmínkách umístění základny, konečné rozhodnutí Praha však zatím neučinila.