"Dovedu si jedno jméno představit, a není to člen ODS," řekl Topolánek BBC. Právu pak upřesnil, že jde jen o osobní tip, přičemž s daným politikem vůbec nehovořil. Není to podle něj člen vlády. ODS by podle Toplánka byla ochotna za určitých okolností účastnit se takové dočasné vlády. "Deklaroval jsem, že pro nás vstup do takové přechodné, duhové, úřednické vlády je možný pouze za předpokladu, že to povede k předčasným volbám. K tomu je nutná dohoda politických subjektů."

Šéf ODS v rozhovoru pro páteční Právo uvedl, že k předčasným volbám nebude členy vládní koalice tlačit či dokonce nutit. "Budu je upozorňovat, k čemu může vést jejich reforma. Využijeme - je to normální opoziční role - každé skuliny, každé nedostatečnosti, každé nekvalifikovanosti ministrů," uvedl Topolánek.

První muž ODS odmítl, že by svá prohlášení konzultoval s prezidentem Václavem Klausem s poukazem na fakt, že jejich programy se míjejí. V rozhovoru nicméně uvedl, že Klausova role v následujícím období může být významná. "Je samozřejmě mistr okamžiku, mistr šachové partie, a pokud k takové situaci dojde, bude řešit situaci tak, jak přijde," řekl Topolánek.