"Naší prioritou to není, protože se obáváme, že zatím levá část politického spektra není ve stavu, kdy by mohla důstojně obstát ve volební soutěži," prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

I když podle něj nemají důvod dávat vládě důvěru, neviděli by rozumné řešení v případné úřednické vládě, která by měla za úkol připravit předčasné volby. Soudí také, že je stále "šance a prostor" pro lepší komunikaci s ČSSD. "Hlasování o důvěře vládě nechceme iniciovat," poznamenal.

Šéf strany Miroslav Grebeníček nedávno v rozhovoru pro Právo zdůraznil, že upřednostňují menšinovou vládu ČSSD.

Černá ovce ČSSD

Většina poslanců ČSSD myšlenku předčasných voleb odmítla. Jedinou výjimkou byl poslanec soc. dem. Jozef Kubinyi. Na jednání klubu se vyslovil pro předčasné volby, když bude pokračovat nepořádek v řadách ČSSD. Kubinyi to později novinářům potvrdil, ačkoli neskrýval rozladěnost nad tím, že jeho výrok určený pouze pro uši spolustraníků kolegové okamžitě vynesli ven.

"Jestli se ukáže, že nejsme schopni vládnout, že jsme skutečně v takovém stavu, jak se to někdy navenek zdá, jestli lidé v klubu budou dál blbnout, pak se přikláním k tomu, že předčasné volby by byly nejčistším, nejsprávnějším a nejslušnějším řešením," uvedl Kubinyi pro Právo.