Tedy pardon, vyžádal si vystoupení mimo program a napadl policii za údajně laxní práci v případě trojnásobné vraždy v Litvínovicích. Ministr vnitra si to nenechal líbit. K obraně kolegy pozvedl kopí poslanec Tlustý, za Grosse se postavil předseda Sněmovny Zaorálek. Pavlačová přestřelka slov, kterou pak poslanci předvedli, je koneckonců obvyklá v parlamentech dnešního světa. Britští zákonodárci to dovedou elegantněji a s vtipem, v některých asijských zemích se naopak poperou do krve.

Ministr vnitra na závěr hádky podotkl, když na něho během projevu kolegové pokřikovali, že si připadá jako v pavilónu opic; a nemohl to tentokrát vyjádřit výstižněji. Zabývat se ve Sněmovně konkrétním kriminálním případem je neobvyklé. Pravda je asi taková, že šlo o problém zástupný, o ventil na emoce, nastřádané vzrušenými debatami o reformě veřejných financí. Boj o ni včera opozice v prvním čtení prohrála, ale nemusí naříkat. Situace v zákonodárném sboru slibuje, že v září při druhém čtení se může opičí vřeštění proměnit v řev šelem.

Situace v klubu ČSSD totiž naznačuje, že na premiérovy hradby se chystá frontální útok. Špidlovi lze oprávněně vyčítat špatnou komunikaci s poslanci, ale ne fakt, že návrh reformy je málo sociálně demokratický. Program je přece jedna věc, jenže když volby dopadnou tak, jak dopadly, nedá se přece plnit beze zbytku. To musí vědět i pánové Hojdar, Laštůvka, Šplíchal a Kužvart. Že k nim teď přibyl i Petr Ibl, dává tušit, že na tahu je jeho guru, mistr zákulisí Stanislav Gross.

Má-li vláda vládnout aspoň přibližně sociálně demokraticky, pak za současného rozložení sil jedině jako menšinová. Dejme tomu, že pod hrozbou zamítnutí reformy z vlastních řad Špidla na tuhle variantu přistoupí. Jak by si premiér zajistil sněmovní většinu?

Novou opoziční smlouvou určitě ne, ale taková tichá podpora ODS a lidovců není zase tak úplně z říše pohádek. Jenže i v takovém případě by zůstalo hodně předvolebních slibů ČSSD jen na papíře. Možná proto opoziční opice tak radostně vřeští v očekávání banánů (pašalíků). Mimochodem, pánové Topolánek a Svoboda prý spolu předevčírem poobědvali.

PRÁVO 25. července 2003