"Můžu vás ujistit, že pokud se naše země dohodnou, Amerika konečný rozpočet obhájí, peníze se najdou a základna bude postavena," zdůraznil kongresman z branného výboru, který se zabývá protiraketovým systémem.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu odebrala 139 miliónů dolarů (2,8 miliardy korun) z původně vyčleněných 310 miliónů dolarů. Na radar by tak peníze byly, ovšem chyběly by na postavení základny pro sila se střelami v Polsku. Samotné střely se vyrábějí, protože se mohou využít i na základnách na území USA.

Podle Frankse se částka ale výrazně zvýší, návrhy počítají se zvýšením o 171 až 225 miliónů. Páku na zajištění dalších peněz má, jak tvrdí kongresman, i prezident George Bush. Jak říká, Spojené státy nyní čekají na rozhodnutí Prahy, zda dá příští rok souhlas k výstavbě. "Čím dříve se rozhodnete, tím lépe pro nás všechny," uvedl s ohledem na peníze i možné hrozby.

Franks přijel na pozvání vlády

Franks je v Praze na pozvání české vlády, aby tu jednal o protiraketovém systému. Ve středu se sešel s premiérem Mirkem Topolánkem, ve čtvrtek ho přijme prezident Václav Klaus a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Kongresman podotkl, že mezi lidmi v Česku i Spojených státech je ohledně protiraketového systému mnoho mylných přesvědčení a nedorozumění. Řekl, že reálná hrozba napadení například z Íránu existuje. To si podle něj česká vláda uvědomuje, jde proto i proti veřejnému mínění, soudí. "Někdy část vedení státu prosazuje něco, co je pro zemi nejlepší. Je lepší se dívat na budoucí generace než do příštích voleb," prohlásil.