Premiéra a předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu nechávají hrozby občanských demokratů svržením vlády aspoň navenek v klidu. Občanské demokratické straně podle Špidly při každé vhodné příležitosti "narůstá hřebínek", aby jí prý následně zase splaskl. "Teď jim právě narostl hřebínek," řekl Špidla novinářům.

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček ČTK řekl, že úmysl ODS vyvolat vládní kolaps "prosakuje politickým spektrem". "My jí v tom ale nahrávat nebudeme," zdůraznil.

ODS se pokusí podle Topolánka o svržení kabinetu Vladimíra Špidly proto, že sociální demokraté svým voličům lhali a slibovali pravý opak toho, co nyní dělají. Právě proto by se nyní měli ucházet znovu o mandát voličů.

Vládní krizi se podle Topolánka pokusí jeho strana vyvolat na podzim při druhém a třetím čtení zákonů souvisejících s reformou veřejných financí a při schvalování státního rozpočtu na příští rok.

Vláda by podle něj měla požádat sněmovnu, aby hlasovala o její důvěře. To bude pro opozici příležitost, uvedl. Pokud by Špidlův kabinet důvěru nedostal, pak by měl do předčasných voleb vládnout prozatímní kabinet.

ODS chce vládnout s lidovci

Protože je ale ústavní mechanismus, který umožňuje přistoupit k předčasným volbám, komplikovaný, Topolánek si na to, že by se konaly již v příštím roce, vsadil jen 30 procent.

Kabinet má podle něj ale jen padesátiprocentní šanci, že vydrží až do voleb řádných. Vyhraje-li ve volbách ODS, která ve výzkumu preferencí suverénně vede, pak se pokusí sestavit koaliční vládu s lidovci.

KDU-ČSL se podle Topolánka přes všechny zkušenosti, které s ní jeho strana z minulosti má, nechová socialisticky. ODS by s ní prý byla s to sestavit středopravou vládu. S unionisty lídr ODS nepočítá, protože se prý jejich strana nejvíc zpronevěřila svému programu. "Díky prodlužování své účasti ve vládě, prodlužuje svou přítomnost na politické scéně," dodal.