To není vtip, přesněji řečeno -už to není vtip. Pravděpodobnost rozpadu je nyní na stupni tří Wagnerů (Marvanová, Hojdar, Kužvart), neboť o ochotě několika dalších koaličních poslanců a senátorů obětovat ideály (a popularitu) ve službě sprosté nutnosti by se dalo úspěšně pochybovat. Jestliže tedy tato vláda přežije hlasování o rozpočtu, bude to malý zázrak. Zázraky se však v politice dějí. A mohou se s největší pravděpodobností dít právě tehdy, když je vládnutí velmi nepohodlné.

Řekněme si však, že vlastně není tak důležité, kdo udělá to, co je nezbytně nutné udělat. Důležité je, aby to zvládl a aby to co nejméně bolelo. A má-li snad ODS nějaký lepší recept na reformu než Špidla, měla by ho dát k dispozici. Ona totiž ta reforma představuje zejména vyškrabávání peněz na splátku dluhů, které nadělaly předcházející vlády. Je to jejich promarněný čas a jsou to jejich promarněné peníze, co dnes chybí.

Ať si to tedy až do dna vypije Špidla se svými muži, anebo Topolánek, anebo nějaká podivná duhová koalice, zadání zůstává stejné. Cesty mohou býti rozličné, jenom vůli mějme všichni stejnou - zejména, když nám už nic jiného nezbývá. Jednou možná bude v učebnicích dějepisu stať o tom, kterak se v prvních letech dvacátého prvního století všechny české politické subjekty v Česku shodly v pochopení politické nutnosti.

Obávám se však, že přesnější - ovšem pro didaktické účely méně vhodná - je jiná formulace: konečně jim to došlo. Nutnost, o níž nebylo pochyb, zde přece byla již v okamžiku revoluce, nutností byla samotná transformace hospodářství z reálně socialistické výroby pro výrobu do zdravé fungující struktury, nutností bylo odstátnění. Nebylo však nutné flikování a ideologicky motivované experimenty, nebylo nutné oddalovat nepopulární kroky, rozhodně nebylo nutné vytvářet příležitosti pro grázly.

Je to však právě slabost vlád a jejich nestabilita, co dává příležitost pro politikaření, v němž partikulární zájmy hrají betla se zájmem veřejnosti, zatímco nutnost musí počkat. Zdá se tedy, že je na čase uvažovat o volebním systému, který by nám dal vlády pevnější. Nikoli proto, aby tím někdo získal, jak druhdy chtěli oposmluvníci. Ale asi je to nutnost.