Ohodnocení šéfa veřejnoprávní televize rada na podzim znovu projedná. Ve středu se totiž členové rady nebyli schopni dohodnout na pohyblivé části platu.

V případě odvolání dostane Janeček jako odstupné šest měsíčních platů, odsouhlasila rada. Na šest měsíců stanovila i konkurenční doložku, tedy zákaz po odchodu z funkce pracovat u konkurence ČT.

Problém je v prémiích

Rada také hovořila o tom, že ředitel by mohl navíc ročně dostat až 400 000 korun. Členové rady se však na kritériích, od kterých by se měla tato pohyblivá částka odvíjet, nedohodli.

Janeček proto do října bude dostávat pouze fixní část. Člen rady Milan Horálek navrhoval, aby se pohyblivá odměna vyplácela podle hospodářských výsledků televize. S tím ale mnozí členové nesouhlasili a odmítl to i sám Janeček.

Uvedl, že nyní nemůže být hodnocen podle něčeho, co dosud nemohl ovlivnit. Narážel přitom na skutečnost, že do svého zvolení minulou středu prozatímně zastával funkci ředitele zpravodajství a ekonomickou strategii televize mohl ovlivňovat jen omezeně.

"Nemám nic proti tomu, aby byla pro mě nastavená kritéria přísná. Chci ale dostávat peníze za to, co můžu ovlivnit," řekl. I většina členů rady se v diskusi přikláněla k tomu, že činnost ředitele není možné hodnotit pouze podle hospodaření televize, ale že je třeba zvážit naplňování jejího programového veřejnoprávního poslání.

Balvín měl odstupné 10 platů

Předchozí stálý ředitel Jiří Balvín, který byl loni v listopadu odvolán, pobíral měsíčně 90 000 korun. Navíc mohl dostat až čtyřicet procent platu. Balvín navíc měl ve smlouvě, že pokud bude odvolán bez udání důvodu a současně odejde z ČT, dostane spolu se zákazem práce pro konkurenci na půl roku a dvouletou lhůtou mlčení desetinásobek měsíčního platu.

Média uváděla, že Balvínův předchůdce Jiří Hodač měl platový výměr 100 000 korun a odstupné ve výši tří měsíčních platů. Fixní plat generálního ředitele ČT vychází ze statistických ukazatelů, reflektuje prostředí státní a veřejné správy i podnikatelského sektoru.