Opoziční strany ČSSD s KSČM vládní reformu odmítly a uvažují, že podají ústavní stížnost.

Návrh ale má hlas dvou bývalých sociálnědemokratických poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Koalici tak nemusí moc vadit ani to, že lidovec Ludvík Hovorka zřejmě pro návrh ruku nezvedne.

Poslanci behem středy podávali pozměňovací návrhy a mezi jinými zazněl i ten společný koaliční.

Socialisté a komunisté tvrdí, že reforma většinu lidí poškodí a prospěje jen těm nejbohatším. Slibovaný efekt - stabilizaci veřejných financí - navíc podle nich stejně nepřinese. Koaliční politici říkají, že bez reformy se veřejné finance zhroutí, odmítají i názory, že vládní návrhy zvýhodní jen lidi s nejvyššími příjmy.

Hovorka možná bude váhat i u jiných zákonů

Hovorka se navíc v úterý nechal slyšet, že si koalice nemůže být jistá jeho podporou ani nadále. Vždy se prý bude rozhodovat podle obsahu zákonů. Odmítá ale, že by koalici chtěl škodit.

"Budu se rozhodovat podle kvality každé předlohy," odpověděl Hovorka na otázku, zda zůstává vládním poslancem a bude u jiných návrhů loajální koalici.

Vadí mu snižování daní právnických osob, poplatky u lékaře a za recept u dětí do 15 let a také kategorizace léčiv, která se do reformy dostala. Hovorka ve středu podal sám k reformě několik pozměňovacích návrhů.

Sněmovna projednala ještě mediální zákony

Poslanci se sice ve středu rozešli a mimořádnou schůzi ukončili, ještě odpoledne se ale sešli na další schůzi. Na té Sněmovna učinila první krok ke schválení novel několika mediálních zákonů, které mají podle autorů odblokovat nástup digitálního zemského televizního vysílání. Tuto vládní předlohu postoupila k projednání svým výborům. Schvalovat by ji měla asi koncem září, takže účinnosti by mohla nabýt 1. ledna příštího roku.

Články týkající se reformy veřejných financí:
Analytici považují reformu za málo razantní
ČSSD chystá ústavní stížnost proti reformě
Reforma zřejmě projde, Melčák s Pohankou ji podpoří
Hovorka: reformu odmítnu, hraje se v ní o miliardy za léky
Koalice se dohodla, reforma má výrazněji snížit daně
ČSSD: když koalice změní reformu, chceme 40 dní na rozmyšlenou
SPECIÁL: Co mění daňová a sociální reforma