"Dnes už neplatí, že za vším hledej ženu," řekl Právu doktor Milan Mrázek, vedoucí lékař Centru asistované reprodukce Iscare IVF v Praze. Dodává, že prvním, koho z neplodného páru vyšetřují, je muž.

"Častým zjištěním je nedostatečný počet spermií nebo jejich nízká kvalita. Dnešní norma, dvacet miliónů spermií na mililitr ejakulátu, je o polovinu nižší než před patnácti lety. I když ani tu mnoho mužů nesplňuje, naděje na potomstvo se vzdávat nemusejí," říká Mrázek. Díky moderním technikám i tito muži mohou mít vlastní děti. Lékaři pomohou 90 procentům neplodných párů a metody, jež se v experimentech ověřují, jejich šance ještě rozšíří.

Každoroční setkání

V hloubětínském zámečku v Praze, kde Centrum sídlí, se každoročně v září scházejí rodiny s dětmi, které se narodily po úspěšném umělém oplodnění v Centru. Loni jich tu bylo přes dva tisíce a na nádvoří se téměř nevešly. Přes dva tisíce šťastných lidí si mělo opravdu co říct.

"Pokoušeli jsme se o dítě třináct let. Vyšlo to až na třetí pokus v centru a dnes máme dvojčata," řekla tehdy Právu paní Marie.

Doktor Mrázek dodává, že dnes mírně stoupá počet mužů, kteří jsou neplodní, vůči ženám. Tento poměr je zhruba 60:40.

Unikátní výzkum

Výzkum se nyní zaměřuje například na uchování plodnosti dětí s rakovinou. Řadu let se mužům před léčením zhoubného nádoru uzlin, Hodgkinovy nemoci, odebírá ejakulát a ukládají spermie, protože chemoterapie narušuje jejich dozrávání. U malých chlapců je však problém získat ejakulát, novou cestou je odběr kousku tkáně z varlete.

Podobné metody se zkoušejí i u žen s rakovinou, kterým se odebere tkáň vaječníku, zmrazí se a po léčbě voperuje zpět. Nadějná se zdá být i manipulace s jádrem buňky. U žen nad 40 let totiž mívají vajíčka vady.

Podle informací lékařů neplodností trpí v Česku asi 15 procent párů, léčí je 16 pracovišť. Dosahují v průměru o jedno procento lepších výsledků, než je evropský standard. Narozením dítěte končí 29 procent léčebných cyklů, jichž se v Česku dělá ročně 8000.

Podle ČTK při léčení neplodnosti hradí zdravotní pojišťovny v Česku ženám do 40 let tři kompletní léčebné cykly a část čtvrtého. Jeden stojí 22.500 korun, k tomu léky za 8000 až 20.000. Ženy si mohou připlatit na postupy a léky, jež pojišťovna nehradí, ale zvyšují šanci na úspěch, 90 procent žen se do úhrady pojišťovny vejde.