"Má to být v souvislosti s jeho působením v 80. letech v nápravně výchovném ústavu Minkovice," řekl Právu šéf mandátového a imunitního výboru Sněmovny Miloslav Kala (ČSSD).

Vondruška: nevím, proč rezignovat

Vondruška, který v Minkovicích dělal bachaře, Právu řekl, že ho nikdo nekontaktoval a o záležitosti ví jen díky novinářům. Neví, proč by měl odejít ze Sněmovny.

"Nemám, proč rezignovat na mandát, ten důvod nevidím. Protože kdyby hození blátem mělo stačit na to, abych se nějak zachoval, to by asi nikde nikam nevedlo. To bychom se za chvíli zneschopnili jako stát," uvedl Vondruška.

Bývalí Vondruškovi vězňové Jiří Wolf, Jiří Gruntorád a Vladimír Hučín LN letos v únoru popsali jeho bachařské praktiky. Podle nich se stejně jako většina dozorců choval hůře k politickým vězňům než k obyčejným kriminálníkům. Vondruška se hájil, že jednal podle tehdy platného řádu v Minkovicích.

Státní zastupitelství nechce sdělovat podrobnosti

"Zatím k tomu případu nebudeme podávat žádné informace," řekl Právu na dotaz okresní státní zástupce v Liberci Ivan Bernátek. Na dotaz Práva, zda nějaké informace o případu má liberecká pobočka Krajského státního zastupitelství (KSZ) v Ústí nad Labem, odpověděl: "Krajské státní zástupitelství to pouze dohleduje."

Vedoucí liberecké pobočky KSZ Adam Bašný Právo odkázal na státního zástupce Miroslava Mareše z Okresního státního zastupitelství v Liberci. "Trestní stíhání zatím nebylo zahájeno, případ je ve fázi přípravného řízení, a tudíž je neveřejné. Respektuji presumci neviny a nebudu se k tomu vyjadřovat. Konkrétní osoba ještě není obviněna a nevidím důvod, proč bych o tom měl informovat veřejnost. Pošlete si oficiální e-mail s otázkami," reagoval státní zástupce Mareš.

Sněmovna vydala ke stíhání 10 poslanců
jméno datum důvod
Jan VIK (SPR-RSČ) 25.7.1995 šíření poplašné zprávy
Miroslav Sládek (SPR-RSČ) 27.2.1997 za protiněmecké výroky
Rudolf Šmucr (SPR-RSČ) 27.2.1997 výtržnictví
Josef Krejsa (SPR-RSČ) 10.7.1997 články s protiromskou tématikou
Jiří Payne (ODS) 20.5.1998 dopravní nehoda
Libor Ježek (ODS) 10.3.2000 dopravní nehoda
Jan Kasal (KDU-ČSL) 14.9. 2000 dopravní nehoda
Taťána Jirousová 28.2.2001 dopravní nehoda
Jaroslav Lobkowitz (KDU-ČSL) 23.9.2003 dopravní nehoda
Vladimír Doležal (ODS) 20.12.2005 podezření z korupce
zdroj: ČTK