Nejbližší spolupracovníci Bursíka ale ve středu spekulace ihned vyvraceli. "S Martinem Bursíkem jsou jeho nejbližší spolupracovníci i rodina v kontaktu, naposledy dnes dopoledne. Ministr Bursík je zcela v pořádku a vrací se zpět do republiky zcela podle původního plánu," reagoval dnes na spekulace mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

"Naposled v úterý s ním mluvila poslankyně Kateřina Jacques, a nic mu není," vyvracela Kuchtová spekulace. Předseda nejmenší vládní strany by se měl podle ní objevit v Česku nejpozději příští úterý, a to ve Sněmovně, kdy začne mimořádná schůze věnovaná reformě financí.

Expedice Gasherbrum 2007

E-mail zaslaný Právu upozornil na internetové stránky expedice Gasherbrum 2007, která probíhala v průběhu června a července. Podle stránek se jí zúčastnili mimo jiné horolezci z Krkonoš a také Bursík. Ten před svým odjezdem a ani jeho spolustraníci až dosud nechtěli místo pobytu prozradit.

Zápisky expedice končí 25. července, kdy výprava pro nepřízeň počasí zřejmě balí, končí a odchází s výjimkou zmíněných tří horolezců z Krkonoš a Bursíka. O nich je v deníku poznámka 19. července, kdy měli vyrazit do tábora C 1. Poslední zmínka je z 23. července, kdy autor zápisků píše, že jim byly zanechány stany.

"Zde, v Krkonoších, se však minulý týden objevila z okruhu nejbližších přátel jednoho ze zmíněných horolezců (J. Daněk) vcelku věrohodná informace o jeho (Bursíkově) smrti," píše se v e-mailu.

Právu se v úterý zprávu nepodařilo potvrdit, ani vyvrátit. Manželka jednoho ze tří krkonošských horolezců, kteří údajně zůstali s Bursíkem nahoře, o věci vůbec nechtěla mluvit. Na otázku, zda jde o fámu, nebo zda mohou mít zprávy o tragédii reálný základ, reagovala: "Má to reálný základ a víc vám neřeknu."

Vedoucí výpravy Gasherbrum 2007 Joska Nežerka, mimo jiné pokořitel osmitisícovek Mt. Everest, Nanga Parbat a Annapurna, na otázku Práva po tragédii reagoval: "Nemám žádné informace, které bych mohl dát, že by byly ověřené." Na otázku, co to znamená, dodal: "Že vám žádné jiné neřeknu."

Mezi lavinami

Podle několika horolezeckých serverů se Bursík měl k výpravě připojit, a to v době, kdy se odmlčely jeho mobilní telefony. Server výpravy popisuje, jak se mezi tábory C1 a C2 na Gasherbrumu II (8035 m) ve středu 18. července zřítila lavina, nejspíš vinou jiných horolezců, a zranila tři muže zřejmě z Japonska. Z nich jeden zraněním podlehl.

Následující den, ve čtvrtek, spadla další lavina vpravo od minulé, a nikoho nezranila. "Pavel Klimeš, Josef Kalenský, Jirka Daněk a Martin Bursík jdou ráno do C1 na Gasherbrumu II a hodlají tam zůstat déle a vystoupit výše nad C1," vylíčil na serveru Olav Storli Ulvund z Norska.

Zápis se o čtveřici zmiňuje ještě jednou, v pondělí 23. července, a říká, že v táboře ABC zůstávají tři stany "pro Ukrajince a Pavla, Jirku, Josefa a Martina, kteří zůstávají déle". K následujícímu dni se váže Ulvundovo konstatování: "Letos zatím na Gasherbrum II nevylezl nikdo, na Gasherbrum I (8068 m) jenom Pakistánci, tři od nás a jeden Maďar. Tak špatné počasí tu asi ještě nebylo." Zápis končí středou 25. července.

Stihne v pondělí vládu?

Na české ambasádě v Islámábádu se v úterý odpoledne středoevropského času (tamního večera) ozýval jen záznamník, zřejmě kvůli časovému posunu.

Do Českého horolezeckého svazu se zpráva nedonesla, ačkoli se jeho předsedkyně Alena Ottová-Čepelková výpravy účastní a měla by se z Karákoramu vrátit v sobotu. Jiní mají návrat naplánován na pondělí 13. srpna. To také poprvé zasedne vláda po dovolené. A hned v úterý se sejde Sněmovna k druhému čtení reformního balíku.

O tom, že je Bursík v Pákistánu či v Tibetu, se spekulovalo již koncem července, ale nikdo z okruhu šéfa zelených tuto informaci nechtěl potvrdit. Vedoucí tiskového oddělení na ministerstvu životního prostředí Jarmila Krebsová pouze uvedla, že se její šéf má vrátit v půli srpna.

"Vím jen, že je někde daleko, ale kde, to nevím. Možná v Pákistánu," řekla v červenci Právu mluvčí zelených Eva Rolečková. Například poslankyně zelených Kateřina Jacques uvedla, že ví, kde Bursík je, ale místo jeho pobytu neprozradí, protože její kolega má právo na soukromí.