Rozdíl zde ovšem je. Oba sice odmítli dát krev na rozbor, avšak Kavan se vyhnul potrestání zneužitím imunity, zatímco Papež, českobudějovický zastupitel a advokát, zaplatil necelých deset tisíc a na dva měsíce ztratil řidičský průkaz.

Poté, co premiér Špidla týdny nabízel místo ministra spravedlnosti jako podomní obchodník vysavače, vybral si Vladimíra Papeže. Oba se znají, jsou ze stejného regionu, Špidla mu věří, věří mu - a kvality nového ministra oceňuje - i jeho cechovní organizace. I já mu věřím. Asi tak jako mašinfírovi, který po třech štamprlích tvrdého vyleze na lokomotivu. Způsobí nehodu, je potrestán, sebekriticky označí svůj čin za pitomost - a za několik měsíců je povolán na ministerstvo dopravy, aby střežil dodržování bezpečnostních předpisů na železnicích.

Jsem asi staromódní se svým přesvědčením, že kdo po třech panácích sedne za volant, je potencionální vrah. Že je to člověk nezodpovědný, s nedostatečnou úctou k zákonům, předpisům a vyhláškám. Moje staromódnost jde však ještě dále. Myslím si totiž, že ministr, nota bene ministr spravedlnosti, musí být jako Caesarova žena - mimo jakékoliv podezření. Nebo chcete-li, jako anglická královna, která kdysi oficiálně "neměla nohy", aby nikoho ani nenapadla myšlenka na nějakou nepravost. Nuže, náš nový ministr spravedlnosti nebude ani jedno, ani druhé. Bude to člověk, který v opilosti řídil a způsobil nehodu. Jak bude věrohodný ve funkci ministra spravedlnosti? Jako onen mašinfíra.

Pokles nároků na morální integritu českých politiků je všeobecným jevem. Co zákon nedovoluje, to jim stud už dávno nezakazuje. Nevidí nic špatného nechat se opulentně hostit firmami, jejichž činnost jako poslanci ovlivňují. To přece není korupce, jen "sbližování". Bez mrknutí vyhodí desítky miliónů na katastrofální projekty typu aquaparku v Bublavě či dálnice do Ostravy, aniž by pro sebe z toho vyvodili důsledky. A nestydatě lžou, viz už skoro zapomenuté vyšetřování černých fondů ODS. Tak proč bychom nemohli mít ministra spravedlnosti milovníka skleničky za volantem? Vždyť je to tak normální.

PRÁVO 23. července