Prezidentská volba se podle Ústavy má konat v posledních třiceti dnech volebního období úřadujícího prezidenta. To znamená, že volba musí začít v rozmezí mezi 7. únorem a 7. březnem 2008.

Klaus se minulý týden se Sobotkou shodl, že volba by měla začít v nejbližším vhodném termínu, tedy hned po 7. únoru. To Vlčka rozladilo, protože podle svých slov nechápe, proč se Sobotka nejprve na vhodném datu volby nedomluvil s ním a se schůzkou na Hradě nepočkal.

Zatím jediným oficiálním kandidátem na nejvyšší ústavní funkci je právě Klaus, kterého do volby vyšle ODS. Zelení, lidovci, ČSSD ani KSČM zatím nevědí, koho navrhnou či podpoří.

Lidovci Dienstbiera nechtějí

Nejvíce se v současnosti hovoří o exministru zahraničí Jiřímu Dienstbierovi. Na začátku července Dienstbier již jednal o své kandidatuře se senátory. Řada senátorů, například z Klubu otevřené demokracie, by jej ve volbě podpořila.

Dohoda všech tří stran na jeho jménu není však vůbec jistá. Zvolení bývalého ministra zahraničí si nepřejí zejména lidovci, ti před Dienstbirem upřednostňují Klause.

Také předseda soc. dem. Jiří Paroubek o víkendu uvedl, že ČSSD uvažuje o více kandidátech, kteří by mohli Klausovi konkurovat.