Fronta bude postupovat od západu a nejdříve zasáhne kraj Karlovarský, Ústecký, Liberecký, večer kraje Vysočina, Pardubický, Královéhradecký a v noci kraje Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský a sever Olomouckého.

Rekordní Plzeň

Během pondělí teploty dosahovaly na většině území tropických hodnot. Nejvyšší teplota byla naměřena v Plzni 36,5 st.C, dále pak v Kopistech 35,9 st. C, v Tušimicích 34,7 st.C, ve Znojmě 34,5 st.C. Podobně tomu bylo i v úterý. Hodnoty ale budou známy až dnes, protože se odečítají pozdě večer.

Proč nepřišel z pondělí na úterý tolik očekávaný a hlavně meteorology hlášený déšť?

"Fronta nebyla tak výrazná, jak se jevila předem. Zpomalila se a částečně rozpadla. V důsledku toho deště byly menší než se očekávalo," řekl Právu Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Zbytky fronty se také nad středními Čechami rozdvojily, část šla na sever a část na jih a opět se spojily na rozhraní Moravy a Slovenska. Vzduch se deštěm nepročistil, vysoké teploty zůstaly a mnoha lidem se špatně spalo, některé i silně bolela hlava.

Více má pršet v pátek

"Více srážek by mělo být ze čtvrtka na pátek a v pátek. Modely se ale různí v intenzitě. Deště by spíše měly zasáhnout jih republiky a spadnout by mělo od 3 do 15 mm srážek, tedy od 3 do 15 litrů vody na metr čtvereční," řekl Handžák. Dodal, že teploty by se měly pohybovat nad 25 stupňů, místy opět budou třicítky. Očekávají se i bouřky.

Dlouhodobé předpovědi možná zaniknou

Dlouhodobé předpovědi na 30 dní dopředu možná přestane uvedný ústav vydávat. "Uvažujeme o jejich zrušení protože jejich stanovení je velice obtížné. Vycházejí z analogie s minulostí, to znamená podobnosti určitého průběhu počasí v daném měsíci v porovnání s minulostí a podle toho se pak předpovídá dál.

V současné době to ani jinak nejde. Pravděpodobnost splnění dlouhodobých předpovědí je nízká, zhruba 65 procent., Není tedy dostatečně vysoká pro to, aby člověk mohl udělat na základě předpovědi určité rozhodnutí," řekl Právu ředitel ústavu Ivan Obrusník.

Jak bude?

Zatím ale dlouhodobé předpovědi na 30 dní dopředu jsou. Z té poslední do 20. srpna vyplývá, že období jako celek bude srážkově průměrné, teplotně nadprůměrné.

Do 31.srpna by mělo být oblačno, občas se srážkami, zejména zpočátku četné bouřky, jen přechodně krátce polojasno. Nejnižší noční teploty 20 až 13 st., nejvyšší denní v rozmezí 22 až 28 st., zpočátku krátce kolem 33 st.C.

Od 1.do 10 srpna se očekává polojasno až oblačno, jen místy se srážkami nebo i bouřkami. Nejnižší noční teploty 17 až 11 st., nejvyšší denní 22 až 28 st.C.

Od 11.do 20.srpna by mělo být oblačno až polojasno, občas se srážkami, bouřky už jen ojediněle. Nejnižší noční teploty 17 až 11 st., nejvyšší denní 21 až 27 st.C.