Dodal, že výskyt tohoto onemocnění je v podstatě stejný jako byl v roce 2001, kdy klíšťový zánět mozku dostalo 633 pacientů.

Proti onemocnění je nejlepší se nyní, v zimních měsících, chránit očkováním. "V současnosti jsou na českém trhu k dispozici dvě očkovací látky, které jsou účinné a dokáží vytvořit ochranu proti onemocnění virem klíšťové encefalitidy," říká prof. Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Dodává, že jedna z vakcín byla speciálně vyvinuta zvlášť pro děti a zvlášť pro dospělé. Ta pro děti od jednoho do 11 let méně zatěžuje dětský imunitní systém.

Aplikace vakcíny pro děti i dospělé se provádí v základních schématech a v přeočkování. Základní schéma očkování může být klasické, kdy se aplikují dvě dávky očkovací látky s odstupem 1 - 3 měsíců a poté se přeočkuje za 9-12 měsíců, nebo zrychlené, kdy dávka očkovací látky se aplikuje v prvním, sedmé a v jednadvacátém dni a přeočkování pak za 12 - 18 měsíců. Očkovaný je chráněn proti klíšťové encefalitidě za 14 dnů po druhé dávce. Očkování není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale některé pojišťovny je dětem nebo mladým lidem částečně platí.