"Nad obcí se nad ránem přehnala bouře, kterou pravděpodobně doprovázelo tornádo. Silný vítr tu zanechal lokálně velké škody. Střechy z budov jsou pryč i stromy jsou vyvrácené," potvrdil Právu meteorolog z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Gustav Sysel.

Silný vítr, doprovázený kroupami, se podle místních obyvatel, jichž tu žije asi 300, nad obcí zatočil v mžiku. "Trvalo to asi deset minut. Byl to velký rachot, nestačili jsme zírat. Jsem tady už 37 let a takovou katastrofu jsem ještě nezažil. Je větší než po orkánu z ledna," uvedl pro Právo starosta obce Antonín Poskočil (nezávislý).

Největší škody v lesním závodě

Největší škodu podle něj tornádo napáchalo na areálu zdejšího lesního závodu, v němž některé objekty přišly o střechu, a na hřbitově.

"Vír poničil i několik střech přímo v obci tak, že shazoval tašky," prohlásil starosta, který škody přímo na obecním majetku odhaduje na asi 25 tisíc korun. Vítr podle něj změnil malebný ráz obce, která se nachází v šumavských kopcích. Vyvracel totiž stromy, které jsou důležitou součástí vísky. "Měli jsme ale štěstí, že nikdo nebyl zraněn," dodal starosta Zbytin.

"Ty kroupy byly hrozně silné. Úplná bílá tma. Nic nebylo vidět," popsala pro Novinky událost Věra Václavíková, obyvatelka postižené obce.

Podle ní bylo nesnesitelné dusno a žádný vítr. "Zrovna jsem byla ráno venčit psa. Ale sotva jsem zašla dovnitř, tak se to spustilo. Byl to strašný tlak, ale ne jako při normální bouřce. Šlo to kolem celé chalupy, že jsem myslela, že mi to vymlátí okna. Trvalo to jen chvilku," vypráví žena.

Při lokálním řádění vichru nebyl naštěstí nikdo zraněn. Smršť vyvracela stromy a ničila automobily. Jedna z místních rodin přišla podle Václavíkové během několika minut o střechu na domě. "U ostatních to vytrhávalo tašky a eternit. A všude byla spousta popadaných stromů," dodala žena.

Vítr srazil i stromy, které přežily lednový orkán

Ničivý živel řádil asi čtvrt hodiny. Kroupy rozbíjely tašky a trhaly plech na rodinných domech. Popadané stromy rozlámaly i náhrobky na místním hřbitově a pobořily plot u školy. Smršť vážně poškodila střechu na budově Lesů ČR. Řádění živlu neušla ani prodejna potravin, do níž natekla voda z přívalového deště.

"Jsem tu už 37 let, ale nic podobného v životě nepamatuji. Pokácelo to i takové stromy, které vydržely lednový orkán," řekl starosta obce s 310 obyvateli Antonín Poskočil.

Meteorologové: bylo to tornádo

Hydrometeorologové po detailní prohlídce následků větrné smršti a hlavně terénu podle Novy konstatovali, že šlo o tornádo.

"V těchto zeměpisných šířkách je to ojedinělý jev, úplně to ale nelze vyloučit," řekl českobudějovický meteorolog Gustav Sysel.

Následky tornáda lidé v obci odklízeli celý den. "Všechno se spravilo, uklízet se ale bude asi ještě zítra. Pomáhali úplně všichni, včetně hasičů a pracovníků lesů. Zapojili se i lidé, které jsem tu viděl úplně poprvé," dodal starosta.

Mluvčí prachatických hasičů Vendula Matějů Novinkám řekla, že na místo dorazila jedna jednotka dobrovolných hasičů, která likvidovala způsobené škody.

Tornáda jsou v ČR vzácná

Tornádo je vzdušný vír, pro střední Evropu nepříliš typický. Vzniká během bouře, kdy se střetává teplý a studený vítr. Vzduch v tornádu rotuje rychlostí až 480 kilometrů za hodinu. Vír postupuje krajinou a má tendenci nadnášet předměty ze země vzhůru. Trvá zpravidla jen několik minut.

Ve světě postihují tornáda nejčastěji jihovýchod Spojených států. V ČR se jev vyskytne několikrát ročně, většinou v létě. Vloni ČHMÚ zaznamenal 13 tornád a příbuzných jevů. Letos je včetně dnešního zaznamenáno pět případů.