"Semafor, na kterém svítí tři zelená světla, je optimálním symbolem pro volnost pohybu," představil kampaň ministr vnitra Ivan Langer. Logem kampaně bude právě semafor s třemi zelenými světly. Reklamu na internetu, v televizi, rozhlase a venkovním prostoru doplní slogan "Evropou volnou cestou".

Langer vytvořil pro přípravu na vstup země do schengenského prostoru na ministerstvu zvláštní tým. Od 1. září začne v testovacích provozu fungovat nový bezpečnostní software.

Za hlavní úkol považuje Langer garanci stávající bezpečnostní situace po otevření dvou tisíc kilometrů hranic. "Musíme garantovat, že se v žádném případě nezhorší bezpečnostní situace. Zhruba 2300 lidí přejde k policii a bude pracovat v příhraničních krajích," uvedl.

Právě o bezpečnost mají lidé největší obavy. V souvislosti s otevřením hranic se řada občanů domnívá, že se mohou zvýšit bezpečnostní rizika a nelegální přistěhovalectví.

Slovensko je na vstup připraveno

Na zabezpečení svých hranic pracovalo také Slovensko. To prý dostatečně zabezpečilo 98 kilometrů dlouhé pohraničí s Ukrajinou, aby mohlo na začátku následujícího roku vstoupit do schengenského prostoru. Na základě hodnotící zprávy Evropské unie to uvedl slovenský premiér Robert Fico.

"Slovensko se podle hodnotící zprávy Evropské unie stalo z nejhůře připravené země ukázkovým příkladem. Zabezpečení hranice označila komise za mistrovské dílo, a to předčilo naše očekávání," uvedl Fico.

Vstup Slovenska i dalších nových členských zemí EU do Schengenu od začátku příštího roku může ale ještě zkomplikovat nepřipravenost nynějších zemí Schengenu. Ty nemají dostatečně zajištěno připojení k dočasné verzi informačního systému.