"V úterý stále ještě očekáváme teploty od 33 do 37 stupňů. Na horách pak kolem 28," varoval před vedry Jan Horák z Meteopresssu. Zároveň dodal, že polojasno odpoledne vystřídá přechodně až oblačno. "Na západě Čech se začne ochlazovat a v Krušných horách očekáváme přeháňky i možné bouřky," doplnil meteorolog.

Podle něj je ozónová vrstva nad republikou stále tenčí, než normálně, proto by si lidé měli stále dávat pozor na zvýšené ultrafialové záření.

Ve středu bude v Čechách od 27 do 31 stupňů. Na Moravě a jihu až jihovýchodě republiky bude stále do 35 stupňů Celsia.

Studená fronta přinese přeháňky a bouřky

S přicházející studenou frontou se přeháňky a bouřky rozšíří po celé republice a teploty se dostanou pod hranici třiceti stupňů. Deště a případné bouřky budou intenzivnější, ale krupobití zatím nehrozí.

Ve čtvrtek a pátek by rtuť teploměrů v Čechách už neměly překročit třicítky. Jen Moravané můžou čekat, že jim tropické teploty vydrží až do soboty. V neděli by už rtuť teploměrů po celé republice neměla překonat hodnotu 25 stupňů. "Rozšíří se k nám oblast nižšího tlaku vzduchu, proto by příští týden měl být oblačný a deštivý," uzavřel Horák.

Horko zaměstnává hasiče

Vysoké teploty přidělávají práci také hasičům. Během pondělí vyjížděli ke 140 požárům, což je 2,5krát více než je dlouhodobý průměr. "Hasiči například ještě v úterý zasahují u rozsáhlého lesního požáru, který vypukl v pondělí odpoledne ve skalnaté oblasti na Českolipsku," uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček.

S požárem lesa ve skalnatém terénu na Českolipsku bojují desítky hasičů už druhý den. Foto: HZS Libereckého kraje.

Tropy přinesly k vodě úrazy

V souvislosti s teplým počasím se záchranářům po celé zemi začaly množit výjezdy k úrazům a nehodám u vody. Lidé často podceňují rizika spojená s pobytem u vody a přeceňují své síly. Kromě zvýšeného počtu utonulých musí zasahovat i u vážných úrazů.

V pondělí odpoledne například vyjížděli západočeští záchranáři do kaolínového lomu Jimlíkov u Karlových Varů. "Po pádu do vody si zde způsobil 18letý mladík poranění hlavy a bylo podezření na poranění páteře," uvedl mluvčí karlovarské záchranné služby Lukáš Hutta.

V Kynšperku nad Ohří si po skoku do jezu na řece Ohři způsobil mnohačetné tržné rány na hlavě 36letý místní muž. Od vody ho záchranáři převezli přímo na chirurgii sokolovské nemocnice.