"My chceme postavit vlastního kandidáta. Pokud k tomu ale nedojde, musím říci, že Jiří Dienstbier není lepší kandidát než Václav Klaus," sdělila Právu předsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová. Klause už dříve veřejně podpořil například lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.

Také mezi senátory KDU-ČSL boduje spíše Klaus. "O možné kandidatuře Jiřího Dienstbiera jsme mluvili na senátorském klubu. A ani jeden ze senátorů se ho nezastal a někteří dokonce říkali, že by s jeho nominací měli problémy," řekl Právu šéf senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek. Dodal, že by před Dienstbierem upřednostnil Klause, byť i jeho by volil s těžkým srdcem.

Ke znovuzvolení by Klausovi mohlo pomoci i šest senátorů z klubu SNK. "Kdybychom se měli rozhodnout mezi Klausem a Dienstbierem, tak by jistě v našem klubu převládal názor přiklonit se ke Klausovi," uvedl pro Právo předseda klubu Josef Novotný.

Dá se očekávat, že hlasování o nové hlavě státu na počátku příštího roku bude těsné a rozhodne se až ve třetím kole, kdy se sčítají hlasy poslanců a senátorů. Při předpokladu plné účasti by tedy ke zvolení kandidáta bylo potřeba shody nejméně 141 zákonodárců. ODS disponuje v parlamentu celkem 122 mandáty. Klausovi tak chybí 19 hlasů. Lidovci mají 13 poslanců a 11 senátorů.

Komunisté vyčkávají

Dienstbier by mohl uspět u komunistů, kteří v zákulisí přiznávají, že je pro ně přijatelný kandidát. "Je předčasné to říkat teď nahlas, když další strany o svých možných kandidátech mlčí," řekl Právu dobře informovaný zdroj z vedení KSČM.

Pokud jde o Klub otevřené demokracie, nemá Dienstbier všechny hlasy jisté. Vyjádřil se pro něj například senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Další z členů klubu, Jaromír Štětina, zvolený za zelené, Právu řekl: "Nebudu volit nikoho, o kom se jenom náznakem dozvím, že jednal s komunisty, aby mu dali hlas."