V obci Zálší se ve čtvrtek ráno sešel krizový štáb, jednání se účastnil i ministr zemědělství Petr Gandalovič. "Krizový štáb rozhodl, že živá drůbež v Netřebech bude usmrcena v přistavených kontejnerech se smrtícím plynem oxidem uhličitým. O likvidaci drůbeže v Kosoříně ještě nebylo definitivně rozhodnuto," řekla mluvčí hasičů pardubického kraje Vendula Horáková.

Problém je v tom, že v Kosoříně je 54 000 kusů slepic, jejich vynášení a postupné likvidování by bylo náročné. Hasiči proto uvažují o tom, že by haly zaplynovali. Musí ale vyřešit technické problémy, které by s tímto postupem byly spojeny.

"Hovořili jsme o současné situaci, řešili způsob likvidace chovů a také se snažili najít cestu, jak přijatými opatřeními co nejméně zasáhnout do života obyvatel," řekl po jednání vicehejtman Roman Línek.

Veterináři budou vybíjet i drůbež u drobných chovatelů. "Bude to ale jen v nejbližším okolí Kosořína. Celé Chocně, u níž Kosořín leží, by se opatření neměla dotknout," řekla Novinkám mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.

Protože se jedná o chovatelskou oblast, nebude zlikvidováno asi 200 vzácných ptáků. "Exotické ptactvo dostane výjimku, ale bude veterináři monitorováno," doplnila Nohavová.

Kraj, stejně jako v předchozích případech, povolal na pomoc armádu. Sanace by měla trvat tři až pět dnů.

V oblasti už byly kvůli ptačí chřipce vybity tisíce kusů ptáků. Naposledy v okolí nedalekého Nořína veterináři zplynovali přes 27 000 kusů.