Janáčková, která byla zvolena jako nezávislá je navíc místopředsedkyní senátního výboru pro lidská práva. Janáčková post opustit nehodlá.

Senátorka je starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Údajně loni v srpnu pronesla: "Bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel. Vybrali jsme (kolonii) Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou."

Nahrávka pochází z jednání bytového odboru. Ve středu tvrdila, že si na podobná slova nevzpomíná. Na serveru aktuálně.cz později uvedla, že citované věty řekla jiná žena se stejným hlasem. Přihlásila se jen k výroku, že Romy nemá kam dávat a nejspíš by musela vzít dynamit a odstřelit je.

Záznam si můžete poslechnout ZDE

Janáčková: bylo to neopatrné

"Asi jsem samozřejmě neměla takovým způsobem reagovat, je to neopatrné, je to hloupé. Pokud jsem urazila nebo poškodila nějakého Roma z Mariánských Hor, tak se mu osobně omluvím," uvedla.

Janáčková na sebe upozornila už před deseti lety návrhem na vyplácení příspěvků Romům za to, že odejdou do ciziny a odevzdají byt.

Na záznamu podle sdružení Romea, které nahrávky zveřejnilo, mluví také někdejší místostarosta obce Jiří Jezerský. Hlas říká, že mít střelnou zbraň a "svolení, abych to vystřílel", půjde to udělat.

Koordinátor projektů sdružení Romea Adam Pospíšil je přesvědčen, že nahrávka je pravá. "Záznam jsme získali od anonymního zdroje prostřednictvím jednoho člověka blízkého ODS.