Co však po nějakých komentátorech, když je zde naděje, a to nemalá, že příští volba prezidenta bude přímá. Do té doby je třeba naplnit prastarou pohádku o hodném králi a zlých ministrech a rádcích. Proto Václav Klaus chce být prezidentem všeholidu a všeholid ho musí milovat. Budou ho milovat zemědělci, protože jim pomůže co nejvýhodněji prodat pšenici, budou ho milovat pekaři, protože se zasadí o lacinou mouku a drahé rohlíky, a budou ho milovat babky důchodkyně, protože jen jeho zásluhou bude pečivo skoro zadarmo.

A pokud jde o nějaká ta nepopulární prezidentská veta, která kritizoval u svého předchůdce, tedy on přece nic nevetuje. On přece novelu zákona o dani z přidané hodnoty pouze nepodepsal a vrátil Poslanecké sněmovně k dalšímu projednání.

Premiér Špidla se však zřejmě mýlí, když tvrdí, že se (Klaus) spíš chová jako stranický předák než jako prezident republiky. Není sice překvapivé, že se shodl s rodnou ODS, ale kdyby náhodou pán Bůh zrovna nebyl doma a opozice by vládní záměr podpořila, prezident všeholidu by si asi sotva nechal ujít příležitost stínovat zápas proti zdražování. Proč to taky nebrat, když je to zdarma, když nakonec vždycky může konstatovat s Janem Werichem: Já věděl, že to neprojde, já to jenom navrhoval.

Podstatou populismu je sázka na hloupost a neinformovanost, v tuzemském prostředí k tomu lze navíc připočítat nedostatek ekonomického myšlení. Tento národ byl po desetiletí přesvědčován, že se blahobyt dá vyrobit navzdory trhu. A mohl by to být právě velký ctitel tržního hospodářství Václav Klaus, kdo by možná uměl občanům vysvětlit, že to není záměr, ale ekonomická nutnost, co vládu nutí vyškrabovat ze všech zdrojů. A nebude-li to právě DPH, bude to něco jiného, čím budeme muset přispět do erární kasy.

Konzervativní liberál, jímž Václav Klaus nepochybně je, přece vždy sází na svobodný úsudek soudných občanů. To je zásada, která nezná žádné výjimky. Jen někdy, například sedí-li člověk na premiérském křesle nebo na prezidentském trůně, se hodí vidět tam dole pouhé tupé masy, které se dají ohlupovat lacinými gesty.