"Podílel jste se na tvorbě politiky ministerstva kultury, kterou zaujímá vůči církvím?" Právní expertiza přece žádný politický program netvoří, pouze mu přistřihává křidélka, aby nepřeletěl některý ze zákonných plotů.

Jenže co není politika, je-li snaha to zpolitizovat? Spory o majetek mezi státem a církvemi, přesněji řečeno mezi státem a církví katolickou, by teoreticky mohly a měly být záležitostí práva. Ve skutečnosti je to zdroj tak zuřivé politické zloby, že by snad vedle Pejchala mohl ohrozit i Dostálovu tajnou dodavatelku šál.

Není však tak velká hanba, že lidovci nechtěli mít v ústavním soudu člověka, který podle jejich mínění příliš dobře pracoval pro stát proti církvím. Koneckonců i senátor má přece právo občas jednat iracionálně. Hanba je, že vymysleli velmi racionální a promyšlený handl. "My vám potopíme Rychetského, pokud vy nám nepomůžete potopit Pejchala," tak prý v podstatě zněl návrh, byť jistě kulantněji formulovaný.

Že senátoři za sociální demokracii na něco takového přistoupili, je ovšem nejen hanebné, ale navíc i nesmírně krátkozraké. Dneska je možná hřeje, že rozšlapali prezidentovu bábovičku, za nějaký čas je to může mrzet. Václavu Klasovi můžeme vyčítat ledacos, ale jeho návrhy na složení Ústavního soudu zřejmě směřují k jistému druhu politické vyváženosti této mocné instituce. Odstřel Aleše Pejchala může vést k jisté nerovnováze - a to nikoli ve prospěch ČSSD.

Je zde však něco ještě horšího a dlouhodobě nebezpečnějšího, a to je neschopnost nejsilnější vládní strany jednat s menšími koaličními partnery jako rovný s rovným. Jednou nechá své nejzvučnější trouby spouštět fanfáry o vymetení trpaslíků z vlády, jindy těm trpaslíkům splní každé přání, třeba i proti vlastním zájmům a vlastnímu svědomí.

Občanům je však srdečně jedno, jaké jsou vnější tlaky na vládu a jaká její vnitřní pnutí. A nikdo v ČSSD by si neměl myslet, že snad je možné označit nepopulární opatření visačkami menších partnerů a ta hezčí ozdobit vlastní mašlí. To by snad prošlo, kdyby si k volbám nechali dovézt naivnější voliče.

PRÁVO 18. července