Vrácení novely navrhl Marek Benda (ODS). Předlohu označil za úplný a věcný omyl Senátu, byť ji navrhli jeho straničtí kolegové a získali pro ni souhlas vlády. [celá zpráva] Návrh na vrácení podpořilo 116 ze 154 přítomných poslanců. Pro byla většina poslanců ODS, ČSSD a všichni komunisté. Zelení byli proti podobně jako lidovci.

Benda: Imunita nechrání poslance, ale Sněmovnu

Trestní imunita je podle Bendy v evropských zemích obvyklá a trestní stíhání zákonodárců je podmíněno souhlasem parlamentu. "To není ochrana jednotlivých poslanců, to je ochrana sboru jako takového. Má sloužit k tomu, aby výkonná moc nemohla svými rozhodnutími tento sbor a jeho rozhodování ovlivnit," uvedl Benda.

Benda ve shodě se zástupci ČSSD vyčetl senátorům, že loni zamítli poslaneckou novelu, podle níž se imunita měla vztahovat jen na dobu výkonu mandátu. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno.

Novela ústavy, kterou navrhovali poslanci, by znamenala, že po skončení mandátu by žalobce mohl v takovém případě stíhání zahájit. Senát v listopadu zamítl sněmovní novelu s tím, že chce důslednější omezení imunity. [celá zpráva]

ČSSD volá po zrušení přestupkové imunity

ČSSD chtěla zrušit také přestupkovou imunitu zákonodárců. Autoři novely ji ale chtějí zachovat kvůli obavám z případného šikanování poslanců či senátorů. Zákonodárci si tak nyní mohou vybrat, zda nechají například své dopravní přestupky projednat imunitními výbory, nebo zaplatí pokutu jako běžní občané.

Snahy o omezení imunity zákonodárců se staly ve Sněmovně i v Senátu evergreenem, politici se ale dosud na žádné z nich nedokázali shodnout. Většina z nich přitom tvrdí, že omezení imunity podporuje a některé ze stran takový slibovaly i ve svých volebních programech.