"Přijde mi to skandální, zamezit mírumilovné demonstraci," řekl k tomu na tiskové konferenci mluvčí iniciativy Jan Tamáš.

Protest prý organizátoři již před několika týdny řádně nahlásili. "Všechno probíhalo hladce až do dnešního rána. Před 20 minutami skončilo jednání se zástupci policie. Na příkaz ministra vnitra (Ivana Langra) bylo Hradčanské náměstí pro naši demonstraci uzavřeno," řekl Tamáš krátce před polednem.

Proti takové interpretaci se ale ohradilo ministerstvo vnitra. Podle Radka Holého z tiskového odboru protesty nezakázal ani Langer, který je na pár dní pryč, ani kdokoliv z ministerstva. Jedná se čistě o policejní opatření, uvedl pro Novinky Holý.

"Demonstrace nebyla zakázána, byla jen přesunuta," řekla mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Demonstrovat se bude i před ambasádou USA

Demonstrace iniciativy Ne základnam je namířená proti politice amerického prezidenta George Bushe a proti plánu USA zbudovat na českém území radarovou základnu. V 17 hodin pořádají před americkým velvyslanectvím demonstraci proti Bushovi Komunistický svaz mládeže a Pražská rada KSČM.

Bush přiletí na Ruzyni večer, podle předběžných plánu kolem deváté hodiny. V úterý se hlava USA setká s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem. Kromě protiraketové obrany bude řeč také o obchodních tématech, vízech do Spojených států nebo například o Íránu a Kosovu.

V Praze vydrží Bush do úterního večera, poté odletí na summit ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G8, který se od středy do pátku koná v německém Heiligendammu.

Hrad bude dva dny zavřený

Kvůli návštěvě amerického prezidenta bude Pražský hrad zavřený od pondělního do úterního večera. [celá zpráva] Turisté, kteří jej budou chtít navštívit, mají smůlu. Prohlídku budou muset odložit.

Během dvou dnů návštěvy prezidenta bude v pražských ulicích asi 1500 policistů, kteří budou mít na starosti jen bezpečnostní opatření. Okolí Prahy také budou monitorovat stíhačky JAS-39 Gripen.

Která místa v Praze budou uzavřena
místo doba trvání
Pražský hrad, Hradčanské náměstí, Mariánské hradby, ulice Jelení, Keplerova, U Brusnice, U Prašného mostu a vyústění z Hradčanského náměstí do ulice Nerudova a Pohořelec od 4. června 18.00 do 5. června
Evropská ulice - zákaz stání  od 4. do 5. června
Evropská ulice - jednosměrný provoz směrem do centra 4. června kolem 21.00
Evropská ulice - jednosměrný provoz směrem na Ruzyni 5. června kolem 21.00
Wilsonova ulice - jednosměrný provoz pokud vyrazí prezident Bush do rádia Svobodná Evropa

Po příletu Bushe v pondělí kolem deváté hodiny večer bude na půl hodiny uzavřeno letiště v Ruzyni. Stejně tak při jeho úterním večerním odletu. Kvůli cestě prezidentovy kolony se na chvíli uzavře i část Evropské ulice, která vede z letiště do centra města. V pondělí bude uzavřený směr do Prahy, v úterý směr na letiště.