"No a co?" reagoval Zeman. Na otázku, zda byl pozván z titulu bývalého předsedy vlády, odpověděl: "Jestliže dostanu pozvání a rozhodnu se to pozvání přijmout, je to jak jistě uznáte, moje soukromá věc."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se oběda také zúčastní, by se mohl se Zemanem vidět poprvé od jeho vystoupení ze strany před březnovým sjezdem. "Já myslím, že tam nebude sám. Pokud bude pozván, já to vezmu na vědomí, já ten oběd neorganizuji," řekl.

Paroubka Zemanovo pozvání nepřekvapilo, protože ho považuje za významnou politickou osobnost. "Já k Miloši Zemanovi necítím žádné osobní nepřátelství. Kdybych nebyl člověkem tak velkorysým jako jsem, tak bych se choval trošku jinak, ale mně to není vlastní," poznamenal Paroubek.

Zeman vystoupil z ČSSD poté, co bylo na něj podáno trestní oznámení kvůli smlouvě, kterou podepsal s advokátem Zdeňkem Altnerem, který nyní po straně požaduje skoro 20 miliard korun. Podle expředsedy vlády stál za trestním oznámením právě Paroubek.

ČSSD vysílá nejednoznačné signály

Předseda ČSSD by měl mít možnost s Bushem asi dvacet minut hovořit z očí do očí, chce prezidentovi USA osobně sdělit postoj sociální demokracie k americké základně.

Členové ČSSD ve vnitrostranické debatě základnu drtivou většinou odmítli. Kdyby už by měl radar v Česku stát, měl by být podle socialistů začleněn do obranných struktur Severoatlantické aliance. Trvají také na tom, aby o ní rozhodli čeští občané v referendu.

Podle průzkumů veřejného mínění je více než 60 procent obyvatel proti základně. Někteří politikové ČSSD občas naznačují, že by se mohl postoj ČSSD k základně změnit. [celá zpráva