ČSSD, jejíž členové ve vnitrostranické debatě základnu odmítli drtivou většinou, podmiňuje případný souhlas s vybudováním základny jejím začleněním do obranných struktur Severoatlantické aliance. Trvá ale na tom, aby o ní rozhodli čeští občané v referendu.

Podle průzkumů veřejného mínění je více než 60 procent obyvatel proti základně. Někteří politikové ČSSD občas naznačují, že by se mohl postoj ČSSD k základně změnit. "Mrzí mne, že NATO a EU před problémem protiraketové obrany strkají řadu let tak trošku hlavu do písku. Pokud nebude NATO a EU schopna v budoucnu ochránit své obyvatele vlastním systémem, dokázal bych si představit spolupráci jen s USA. Pod podmínkou referenda a základní dohody v NATO," uvedl místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Spíše pro vybudování základny se v minulosti vyslovoval i předseda ČSSD Paroubek. Současně ale podotýkal, že respektuje většinový postoj sociálních demokratů. S postavením radaru naopak zásadně nesouhlasí poslanec Evropského parlamentu za ČSSD Richard Falbr. "A to i v případě, že by na to kývlo NATO nebo dokonce země EU," uvedl ve středu na serveru ČSSD.

Myslí si, že je celý systém namířen proti Rusku. "Výmysly o íránské a jiných hrozbách jsou lží americké administrativy, a to ani první ani poslední," uvedl. 

Radar bude propojen s NATO

Americká velvyslankyně při NATO Victoria Nulandová řekla v pátek v České televizi, že systém protiraketové obrany USA v Evropě, jehož součástí má být i radarová stanice v Česku, by měl být propojen s NATO tak, aby ochránil všechny spojence. USA chtějí propojit obranný systém v Polsku a ČR se systémem v Británii a Grónsku. [celá zpráva]

Ministr pro evropské záležitosti a vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) nedávno varoval, že pokud Česká republika odmítne vybudování americké radarové základny na svém území, může to znamenat narušení spojeneckých svazků v rámci NATO. Podobné kroky by pak mohly mít za následek, že se Češi na své spojence nebudou moci spolehnout a budou muset obnovit povinnou vojenskou službu. [celá zpráva]