Vybízejí je k tomu nové školské odbory s názvem učitelský odborový klub. Jejich předák Radek Sárközi vyhlásil na 28. února výstražnou stávku. V rámci ní by učitelé měli na hodinu přerušit vyučování a diskutovat s žáky o problémech ve školství.

V současné době za klubem stojí asi 2000 kantorů, ale Sárközi tvrdí, že se k nespokojeným učitelům připojují stále další.¨

Jak se na nové odbory dívají sami kantoři? "Učitelský odborový klub je možná alternativou, která je potřebná, ale v jiné podobě. Zdá se mi, že nyní je to záležitost spíš jednotlivce než široké kantorské veřejnosti," řekl Právu Jiří Hruška, středoškolský profesor z ostravského Gymnázia Čs. exilu s rozšířenou výukou jazyků. Podle něj je případná stávka za zvýšení platů odsouzená k neúspěchu.

 K novým odborům se naopak hlásila část učitelského sboru Masarykova gymnázia v Plzni. "K jeho petici Učitelé, zvedněte hlavu jsme se přihlásili, zároveň jsme ale odmítli tehdy v prosinci navrhovanou stávku kvůli platům. Důvodem bylo, že tehdy Klub podpořilo jen devět škol, takže by taková stávka neměla smysl. O novém termínu jsme na škole ještě nehovořili, takže těžko mohu říci, zda bychom se k ní připojovali," uvedl Karel Řeháček z Masarykova gymnázia.

Tříští prý jen síly

"Duplicitní odborová organizace není šťastnou záležitostí. Jenom se tříští síly a vše se nakonec změní ve vnitřní souboj mezi odborovými předáky, jako je to třeba ve zdravotnictví i v dalších resortech a třeba v pražské dopravě," řekla Právu profesorka pardubického gymnázia v Dašické ulici, která si nepřála být jmenována. "O stávce se u nás na škole neuvažuje, většina lidí ji považuje po osobních zkušenostech z minulých trapných pokusů o stávku za nesmyslný krok, který by opět nepřinesl hmatatelný výsledek," dodala.