Navíc se podle policistů podnikatel Roman Vaškůj, který je Čunkovým zastáncem, snaží vyrábět v celé kauze falešné důkazy, jež mají Čunkovi pomoci.

"Komisař 29. května vydal usnesení o zahájení trestního stíhání proti konkrétním osobám pro trestné činy nadržování a křivá výpověď. Do doby, než toto rozhodnutí bude doručeno zúčastněným osobám, nebude policie poskytovat žádné informace," potvrdila ve středu Právu mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Od koho dostala policie podnět, však říci nechtěla.

Informaci o zahájení trestního stíhání svědků potvrdil Právu rovněž olomoucký státní zástupce Jaroslav Kouřil. "Mohu potvrdit, že se zahájení trestního stíhání pro tyto trestné činy týká některých svědků, kteří vypovídali ve věci údajného uplácení bývalého starosty Vsetína a současného místopředsedy vlády," odpověděl ve středu na dotazy Práva státní zástupce.

"Od okamžiku, kdy obdrželo Okresní státní zastupitelství v Olomouci usnesení o zahájení trestního stíhání, je v této trestní věci Okresním státním zastupitelstvím v Olomouci vykonáván dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení. V současné fázi však nebudu sdělovat, čeho se obvinění konkrétně týká a kolika osob," dodal státní zástupce.

Čunkovo alibi nemohli potvrdit

Podle informací Práva někteří svědci na policii vypověděli ve prospěch Čunka to, že mohou dosvědčit, že v inkriminovaný den 11. února 2002, kdy měl údajně úplatek dostat, byl mimo město Vsetín. Měli tvrdit, že ho viděli na akci, na které s ním byli společně přítomni. Když však policie jejich výpověď prověřovala, zjistila, že byli na úplně jiném místě, než tvrdili.

Podle informací Práva má jít o tři svědky, na kterých se snažil Čunek postavit svou obhajobu. Vicepremiér v nedávném rozhovoru pro Právo prohlásil, že tři svědky si nechává jako trumf na konec vyšetřování.

Podezření z křivého svědectví vyšetřuje jiné policejní oddělení než to, které pracuje přímo na Čunkově úplatkářském případu. Svědky vyšetřuje olomoucká policie, kauzou Čunka se zabývá ostravská expozitura protikorupční policie.

Ta podezírá majitele realitní společnosti HB Real Petra Hurtu, že Čunkovi jako vsetínskému starostovi v únoru 2002 předal téměř půlmiliónový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Oba obvinění odmítají.

Skutečnost, že se zlínský podnikatel Vaškůj, který je obžalován ze stamiliónových daňových úniků, snaží ve prospěch Čunka vyrábět falešné důkazy, potvrdilo Právu několik zdrojů. "Zapojil do toho několik svých lidí," konstatoval zdroj. O jaké důkazy se jedná, nechtěl zatím jeden ze zdrojů specifikovat.