Schwarz nahradil Jiřího Langa, který úřad dočasně řídil. Ten byl v čele ÚZSI od odvolání Karla Randáka, ke kterému došlo v září loňského roku.  Jako důvod uvedla vláda plánovanou reformu zpravodajských služeb. [celá zpráva] Opozice i další kritici vládního postupu ale tvrdí, že personální změny mají následovat až po systémových opatřeních.

Doporučené články

Schwarz se na ÚZSI věnoval především kontaktům se zahraničními službami, takzvané "zpravodajské diplomacii". Měl zásluhu i na nedávném zveřejňování historických dokumentů o komunistické špionáži.

Vláda všechny změny vysvětluje plánovanou reformou zpravodajské komunity, její podobu ale zatím nezveřejnila.

Členové vládního výboru pro zpravodajskou činnost se nedávno shodli, že ÚZSI a Bezpečnostní informační služba (BIS) se v rámci nové struktury zpravodajského systému v Česku nebudou integrovat. O sloučení, které by kopírovalo stejný postup ve vojenské službě, se dříve uvažovalo, plán ale kritizovali odborníci, podle kterých se neosvědčil ani v zahraničí.

V půlce května odstoupil šéf Vojenského zpravodajství

Nedávno se změnilo i vedení Vojenského zpravodajství. Dosavadní ředitel Miroslav Krejčík se rozhodl odstoupit. Důvody nesdělil. [celá zpráva] Podle neoficiálních informací složil funkci kvůli dlouhodobým neshodám s ministryní obrany Vlastou Parkanovou, která se ho pokusila několikrát odvolat. Armádní tajnou službu dočasně řídí Pavel Adam. [celá zpráva]

ÚZSI má za úkol shromažďovat pro vládu a další ústavní činitele zpravodajské informace z ciziny. BIS naopak působí v ČR a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.

Vojenské zpravodajství nyní pracuje v zahraničí i České republice a zabezpečuje především informace o vojenském ohrožení.