"Vláda neodolá a do roku 2006 provede v armádním rozpočtu další škrty," uvedl Nečas s tím, že reforma ozbrojených sil podle ODS by vycházela realisticky z hodnoty 1,85% HDP.

Budoucí armáda by měla být malá, složená z 24 000 vojáků a 4 tisíc civilních zaměstnanců. Proto by se měla armáda specializovat. Podle Nečase se armáda musí orientovat na vybudování hi-tech vojska s jednotkami Response Forces v rámci NATO, to znamená jednotek s vysokou schopností reagovat, a také s jednotkami pro boj proti zbraním hromadného ničení.

Tanky ODS nechce

Nečas zdůrazňuje vojenskou orientaci na USA a Velkou Británii, přičemž by do struktur NATO měla AČR v budoucnosti poskytovat jednotky nejvýše ve velikosti brigády, které by byly podřízeny americkému a britskému velení. "Nesmí se však stát, abychom NATO poskytovali pouze podpůrné a zabezpečovací jednotky, musíme vybudovat i dvě lehké bojové brigády," řekl Nečas s tím, že armáda by se měla zbavit 30 symbolických tanků a celou technologii, s tanky i s výrobou prodat.

Dále Nečas uvedl, že by AČR měla prohloubit vojenskou spolupráci se Slovenskem, například v oblasti opravárenství, logistiky a výcviku. Výhledově vybudovat společné taktické letectvo, které by chránilo vzdušný prostor Česka i Slovenska.

Za "střílení od boku", Nečas označil opouštění posádek v Táboře, Přerově a Náměšti nad Oslavou. Podle jeho slov by v Táboře měly působit pozemní vojska, v Náměšti letka L-159 a v Přerově vrtulníky.