Jménem firmy, zapsané do obchodního rejstříku jako EZERE s.r.o., sídlící v Praze, kdosi rozeslal občanům Zlínského kraje fakturu na uhrazení "ekologické daně" za rok 2007. Lidé by na jejím základě měli zaplatit 1980 korun.

Na faktuře stojí, že od 1. května 2007 vzniká občanům nová povinnost hradit roční ekologickou daň. Lidé se v ní také dočtou, že firma byla k výběru daně vybrána ve veřejné soutěži "na základě zákona č. 634/2004 Sb. pro výběr daní a poplatků EU".

"Takovýto zákon neexistuje. Číslo 634/2004 Sb. má zákon o správních poplatcích a v žádném případě na základě tohoto zákona nemůže být vypsána veřejná soutěž," uvedlo MŽP s tím, že se podvodníci snaží od občanů vylákat peníze nezákonným způsobem. 

Ministerstvo financí podá trestní oznámení

"Upozorňujeme občany, aby na podobné výzvy vůbec nereagovali a na žádný účet peníze neposílali, neboť je zcela zřejmé, že se jedná o dobře promyšlený podvod. Ekologická daň dosud nebyla Parlamentem České republiky ani schválena, ani projednána," apeloval statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík.

Na krajský úřad se podle mluvčího Zlínského kraje Patrika Kamase jen během středy přišla ohledně dopisu informovat desítka občanů. Podle něj je Zlínský kraj připraven na firmu podat trestní oznámení.

Občané žádnou ekologickou daň platit nemají

Zavedení ekologické daně je plánováno až od 1. ledna 2008 a bude připočítána k ceně uhlí, zemního plynu a elektřiny. "Nebudou ji platit občané - spotřebitelé, ale výrobci a dodavatelé," upřesnilo ministerstvo. Daň nebude vybírat soukromá firma, ale příslušné státní orgány.

Před platbou ekologické daně varuje také ministerstvo financí.

"Faktury na platbu "ekologické daně", které se v těchto dnech objevily, jsou neplatné a vše nasvědčuje tomu, že jde o podvodné jednání," uvedlo MF, které podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Bývalý jednatel společnosti o podvodu nic neví

V obchodním rejstříku je jako jednatel společnosti uveden advokát Petr Madaj. Ten ale jakoukoliv spojitost s podvodnými fakturami odmítá.

Novinkám řekl, že jeho mandant, Společnosti spol. s r.o., prodává tzv. ready-made firmy. "To jsou společnosti, které jsou zapsané do obchodního rejstříku, nevykonávaly žádnou činnost a v podstatě jsou určeny na prodej," vysvětlil.

Madaj uvedl, že 30. dubna byla jedna z těchto společností, firma Ezere, prodána německému podnikateli Wolfgangu Appenzellerovi. Advokát upřesnil, že k tomuto datu byl také odvolán z funkce jednatele. "Co se dělo poté, vůbec netuším a stejně tak nemám nejmenší tušení nebo znalost ohledně faktur na ekologickou daň," dodal.

Změnit údaje v obchodním rejstříku je podle něj úkolem majitele, ten to však neudělal. "Já mám ale ode dneška dle zákona také možnost tak učinit, a zřejmě to provedu zítra," podotkl Madaj.

"Vůbec nechci tvrdit, že je to práce pana Appenzelera nebo jeho lidí. Možná, že to byl také někdo z venku," poznamenal advokát.