"Ano, je to pravda," řekl ČTK v New Yorku v telefonickém rozhovoru z bahamského hlavního města Nassau zdroj blízký Koženého rodině, který tak potvrdil informaci agentury Reuters.

V pondělí měl třiačtyřicetiletý Kožený opět předstoupit před bahamský soud, kde mělo začít odvolací řízení proti rozsudku, který loni v září umožnil jeho vydání do Spojených států. Americká justice žádá jeho vydání pro podezření z rozsáhlé korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu, k níž měl využít peníze amerických investorů. Odvolání ale bylo v pátek odročeno na 23. června.

Bývalý český občan, který začátkem 90. let významně zbohatl na československé kuponové privatizaci, ale posléze se dostal do podezření z finančních podvodů, je nyní držitelem irského pasu.

Selhali právníci?

Podle Koženého bahamského advokáta Paula Mosse byl jeho klient propuštěn poté, co se američtí právníci nestihli připravit na odvolací proces. "(Kožený) je připravený a ochotný pokračovat, ale ... americká vláda připravena nebyla, a proto byla povolena kauce," cituje Mosse agentura Reuters.

Jeho klient je prý "velmi potěšen", že je venku z vězení Fox Hill v Nassau. "Je prostě šťastný, že uvidí svou rodinu, a těší se na to, že si dá dohromady život," dodal advokát.

Koženého chce i ČR

Vydání Koženého žádá na Bahamách od května 2005 také Česká republika, kde je stíhán pro spoluúčast na domnělé zpronevěře majetku v hodnotě až 16 miliard korun. Dodatečné dokumenty, které bahamská strana požadovala k zahájení procesu, předalo české ministerstvo spravedlnosti do Nassau podle informací z Prahy letos v únoru.

Zda bahamské úřady poté zahájily kroky v této věci, zatím není známo. Dosavadní soudní řízení na Bahamách se české žádosti netýkalo a nebude se ho týkat ani při odvolacím procesu.

Kožený veškerá obvinění, ať už z porušení zákonů při snaze o privatizaci v Ázerbájdžánu nebo při nakládání s majetkem vzešlým z privatizace v jeho původní vlasti, rozhodně odmítá. Americké zákony zapovídající použití peněz Američanů ke korupci v zahraničí se na něho jako na cizince podle jeho stanoviska nevztahují, českou kauzu pak pokládá za politicky motivovanou a věcně nesprávnou.

Na žádost USA byl zadržen 5. října 2005. Bahamská policie ho zatkla v exkluzivním milionářském městečku Lyford Cay nedaleko metropole Nassau, kde žil od roku 1993, a umístila ho do věznice Jejího Veličenstva ve Fox Hill, která podle Amnesty International patří k nejtvrdším trestnicím v Karibiku. Veškeré žádosti o propuštění na kauci až dosud soud s poukazem na obavu, že by mohl Kožený z Baham uprchnout, odmítal.

Ve vězeňském bloku určeném pro vrahy, násilníky a drogové dealery obýval Kožený vlastní celu. Jak řekl loni v létě, čas si krátil četbou a studiem. Jídlo a čisté prádlo mu nosila matka nebo přátelé, kteří za ním mohli docházet na návštěvy takřka každý den. Další kontakt s okolím udržoval přes právníky.

Soud se potáhne

Soudní proces v první instanci začal na Bahamách loni na přelomu ledna a února. Soudkyně Carolita Bethelová po řadě odročení rozhodla v rozsudku z 28. září, že Bahamy mohou obviněného vydat do USA kvůli podezření z korupce v Ázerbájdžánu, ale nikoli pro praní špinavých peněz, což je další údajný skutek, pro nějž Spojené státy žádají jeho vydání.

Právníci, kteří jsou s případem obeznámeni, odhadují, že odvolání před Vrchním soudem bude trvat měsíce, možná až rok. I poté mají obě strany ještě dvě možnosti odvolání, a sice k bahamskému Odvolacímu soudu a pak k Tajné radě v Londýně, která funguje jako nejvyšší soudní instance pro Bahamy, jejichž panovnicí je královna Alžběta II.

Přehled událostí spojených s Viktorem Koženým
1990 - Po návratu do Československa byl na federálním ministerstvu financí krátce poradcem jednoho z autorů kuponové privatizace Dušana Třísky. Založil také Harvardské investiční fondy určené pro investování v kuponové privatizaci.
Leden 1994 - Natrvalo opustil ČR, když jej začal ohrožovat soud s bývalým agentem tajné služby Václavem Wallisem, který mu údajně prodával tajné informace. Wallis byl později osvobozen.
Září 1995 - Kožený získal irské občanství.
1996 - Spojením šesti Harvardských investičních fondů z první vlny kuponové privatizace a Sklo Unionu Teplice vznikl Harvardský průmyslový holding (HPH).
1997 - První američtí finančníci svěřili Koženému milióny dolarů, za které v Ázerbájdžánu nakoupil privatizační kupony. Z privatizace ale sešlo a hodnota kuponů klesla na nulu.
Leden 1998 - Kožený koupil HPH ve veřejné obchodní soutěži. Zaplatil dvěma směnkami se splatností do konce roku 1999 ve výši 10,559 miliardy korun. Kryty byly podílem na ázerbájdžánské kuponové privatizaci a podílem v ruské ropné firmě Sidanko.
Prosinec 1999 - Soudy ve světě začaly Koženému kvůli investici v Ázerbájdžánu obstavovat majetek.
2001 - České orgány činné v trestním řízení se začaly zajímat o aktivity Koženého na území republiky.
Září 2001 - Česká policie připravila obvinění z podvodu pro Koženého a bývalého předsedu představenstva a likvidátora HPH Borise Vostrého.
2. října 2003 - Kožený byl v New Yorku obviněn ze zpronevěry 182 miliónů dolarů z 15 investičních fondů. O tyto peníze přišli investoři v důsledku aktivit v Ázerbájdžánu.
14. října 2003 - Obvodní soud pro Prahu 4 vydal mezinárodní zatykače na Koženého a Vostrého. Jsou stíháni jako uprchlí kvůli rozsáhlému podvodu.
7. června 2005 - ČR navázala diplomatické styky s Bahamami a požádala o vydání Koženého, který zde již několik let žil.
9. září 2005 - Policie po dvou letech ukončila vyšetřování kauzy Koženého a Vostrého.
5. října 2005 - Kožený byl na základě amerického zatykače zatčen na Bahamských ostrovech.
6. října 2005 - Spolu s dalšími dvěma muži byl u newyorského soudu obžalován z úplatkářství velkého rozsahu v Ázerbájdžánu.
13. října 2005 - Bahamský soud zamítl propuštění na kauci.
30. ledna 2006 - V Nassau začalo soudní řízení o vydání Koženého do USA.
23. června 2006 - Soudkyně první instance při závěrečném soudním jednání rozhodla, že Bahamy mohou vydat Koženého do USA.
25. července 2006 - Obhajoba namítla, že meziamerickou protikorupční smlouvu nelze pro vydání Koženého použít, protože byla Bahamami a USA ratifikována až v roce 2000, tedy poté, co Kožený žalované skutky údajně spáchal.
28. září 2006 - Soudkyně potvrdila červnové rozhodnutí, že Bahamy mohou vydat Viktora Koženého do USA. Kožený se odvolal.
29. ledna 2007 - Bahamský Vrchní soud oznámil, že zahájí řízení o odvolání Koženého proti vydání do USA 30. dubna.
27. dubna 2007 - Kožený propuštěn na kauci z bahamského vězení. Odvolání bylo odročeno na 23. června.
Zdroj: ČTK