Armáda, která má třicet tanků a osmnáct bitevních letadel, začíná nápadně připomínat muzejní exponát, který potěší nejen účastníky exkurzí, ale i případného agresora. Kdyby se nějaký objevil, bude ozbrojená moc obyvatelům králíkáren pro legraci. Je prima, že budeme mít skvělé vojenské chemiky a zdravotníky, ale s těmi se území bránit nedá.

Ovšem, jsme přece členy vojenského paktu, a nic proti spolehlivosti NATO, jenže znáte to - historie dává nemilosrdné ponaučení o rozdílu mezi účinností smluv a účinností kanónů. Takže jediná pozitivní zpráva o naší armádě je dnes ta, že její nejvyšší velitel Klaus se konečně naučí hrát golf. Likvidace bojeschopnosti republiky z důvodů finančních je bolestná a současné vládě nepřidá asi na popularitě, zvláště když po volbách žila armáda příslibem, že zdroje na obranu se v rozpočtu najdou.

To však neopravňuje Petra Nečase, stínového ministra obrany ODS, aby Špidlovu sociální demokracii veřejně osočil, že "zavádí lhaní" jako politický standard. Jednak to od politika strany, financované před lety Pepou z Hongkongu, zní dost nevěrohodně, a hlavně musí vědět, že dlouholeté armádní máslo na hlavě má v naší zemi právě politika pravicových stran.

Dnešní zadluženost státu, kvůli kterému se současná vláda jako jediná odhodlala k provedení finanční reformy, má dávné kořeny v nepovedené privatizaci 900 miliard státního majetku, v miliardových sanacích vytunelovaným bankám, v obrovském schodku obchodní bilance a zadluženosti státu za působení pravicových vlád. A jaká byla jejich péče o obranu státu? Vyznačovala se především rezignací na koncepční a systémová řešení. Za šest let vládnutí se pravice nezmohla na vytvoření strategické koncepce obrany ani koncepce armády.

Zato se zmohla na řadu předražených nákupů, nevýhodné odprodeje majetku, neprůhledné soutěže a tendry, například pro Štábní informační systém. Petr Nečas teď v tisku radí vládě, aby se reforma armády podobala blitzkriegu - bleskové válce. Škoda, že ODS v době svého hlemýždího vládnutí neměla podobného poradce.

PRÁVO 12. července 2003