"Nakazit se můžeme všude - ve volné přírodě, ale i v městských parcích. Klíšťatům napomohla teplá zima, kdy jich víc přezimovalo na svých hostitelích, tedy myších a ptácích. V neobdělávané zemědělské půdě a neudržovaných porostech se hlodavci přemnožili a teď klíšťata roznášejí," řekl ve čtvrtek Právu hlavní hygienik Prahy Vladimír Polanecký: "Lehat si do trávy může být nebezpečné," varoval hygienik.

Loni po nákaze zemřeli tři pacienti

Nakažená klíšťata přenášejí klíšťovou encefalitidu, tedy smrtelný zánět mozku, a lymeskou borreliózu, přinášející dlouhodobé potíže.

"Klíšťovou encefalitidu loni dostalo rekordních 1029 lidí, což je téměř o 400 více než v roce 2005. Tři pacienti zemřeli," informoval Právo doktor Čestmír Beneš ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Lymeskou borreliózou loni onemocnělo 4370 pacientů a to je téměř o 600 více než v roce 2005. Také letošní čísla jsou varující: 5 lidí už dostalo klíšťovou encefalitidu a 599 lymeskou borreliózu.

Doktor Beneš se domnívá, že počasí má vliv na rozšíření klíšťat. I když jim přílišné sucho nesvědčí, bude-li pršet, dá se očekávat jejich velká invaze, zejména v tradičních lokalitách, jako je okolí Českých Budějovic, Českého Krumlova, ale i Plzeňsko, Klatovsko, Křivoklátsko, sever Moravy a další místa.

Počty nakažených
Rok 1997 2000 2005 2006 2007*
Kl. encefalitida 415 719 643 1029 5
Lym. borrelióza 2470 3847 3647 4370 599
Zdroj: Státní zdravotní ústav
*Za rok 2007 údaje do 15. dubna

Firmy, které nezajistí vakcínu očkovaným, by měly vracet peníze

Proti klíšťové encefalitidě se můžeme chránit očkováním. Vakcíny pro děti je dost, ale pro dospělé málo. "Toto očkování není povinné, zájemci si ho hradí sami, a je tedy na výrobci, dodavateli a lékárnících, kolik vakcín objednají," řekl Polanecký.

Lidé, kteří nestihnou v termínu další dávku očkování proti klíšťové encefalitidě jenom proto, že nesehnali vakcínu, by měli podle Polaneckého žádat od výrobce náhradu a firma by jim měla vrátit peníze, nebo dát novou očkovací látku zadarmo.

"Jestliže lidem projde termín, který udává příbalový leták, ať požádají o náhradu, protože se musí začít očkovat znovu," shrnul Polanecký. Lidé by podle něho mohli chtít uhradit od výrobce až dvě dávky, pokud jim chyběla k úplné ochraně jen třetí dávka. O náhradu škody by podle Polaneckého měli požádat firmu i lékaři, kteří sami nakoupili vakcíny a očkovali lidi ze svých zásob.

Vakcíny dodávají Baxter a Novartis

V Česku se očkuje vakcínami od firem Baxter a Novartis. V březnu vypadly dodávky Novartisu, který je přesměroval do Německa. Tím pádem se vykoupila vakcína firmy Baxter a nastal krátkodobý nedostatek.

"Klienti, kteří již jsou rozočkovaní, nebudou poškozeni. Během dvou týdnů vakcínu dovezeme," řekla ČTK ředitelka divize vakcín firmy Novartis Kateřina Klímová. Očkování se dává ve třech dávkách, druhá jeden až tři měsíce po první a třetí šest a devět měsíců po druhé dávce. "Je tam vůle, dvouměsíční období při druhé dávce, kdy klient může být očkován," uvedla. Dodala, že nedostatek vakcín není delší než tři týdny, takže se lidé teoreticky do těchto intervalů vejdou.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba potvrdil, že v lékárnách vakcíny nejsou. Občas je některá lékárna dostane, takže lidé, kteří lékárny obcházejí, občas očkovací látku seženou. Chudoba soudí, že ministerstvo zdravotnictví mělo občany upozornit, že budou výpadky, ne je chlácholit, že očkovací látka bude.

Podle něho by také lékaři měli nyní upřednostnit při očkování lidi, kteří už dostali jednu nebo i dvě dávky, aby se cyklus uzavřel. "Nemá smysl, aby byla rozočkovaná část populace a pak už nikdo nesehnal druhé a třetí očkování," vysvětlil.

Informoval, že lékárníci si vakcíny objednávají, ale počty nedostávají. Proto na 3. května svolávají schůzku s výrobci a distributory k nápravě.

Pomůže i antiseptikum

Chránit se můžeme i unikátním českým přípravkem, který získal i mezinárodní cenu a jmenuje se AntiSept-Juwim-gel. Ten zabíjí infekci, kterou klíšťata přenášejí, a to přímo v jejich těle. Nejde o očkování, ale o antiseptický preparát. Stejně jako vakcínu si ho pacienti plně platí a dostanou ho v lékárnách.

Polanecký tvrdí, že v ochraně před nemocemi očkováním velmi zaostáváme za vyspělou Evropou, a v důsledku toho přibývá nakažených. Klíšťata jsou rozšířena nejen u nás, ale vyskytují se v celé Evropě, od Švédska po Itálii a Chorvatsko, od Francie až po Ural, a můžeme je tedy získat i na dovolené.

Klíštěte se nedotýkat

Doktor Polanecký doporučuje, abychom se po každé procházce přírodou prohlédli, zda nemáme klíště, a stejně tak svoje mazlíčky, tedy hlavně psy a kočky.

"Klíště musíme odstranit pinzetou. Nesaháme na něj. Na jeho povrchu jsou totiž borrelie a těmi se můžeme nakazit. Vyndané klíště je nejlepší spláchnout v umyvadle, ale v žádném případě ho nespalovat. Může totiž prasknout, vznikne aerosol a jím se můžeme také nakazit," uzavřel.

 

Tradiční ohniska klíšťové encefalitidy
oblasti okolo Českého Krumlova, Českých Budějovic, Strakonic, Prachatic, Jindřichova Hradce, Tábora, Písku, Klatov
Praha a okolí, Příbramsko, Benešovsko, Berounsko
Karlovarsko, Plzeň-sever a Plzeň-jih
okolí Hradce Králové, Kutné Hory, Havlíčkova Brodu a Chrudimi
okolí Ústí nad Labem, Děčína, České Lípy
Opava, Šumperk, Jeseník, Prostějov, Ostravsko, Olomouc, Zlín, Bruntál
Žďársko, Blansko, Třebíčsko, Jihlavsko, Brno a jeho okolí.