Zatímco Kupčová odmítla z rodinných důvodů vést ministerstvo spravedlnosti, proti své nominaci na funkci nejvyšší státní kontrolorky není. Ibl by návrh Kupčové do této funkce podpořil.

Nominace podle něj ale bude klub shromažďovat až do 22. července, kdy se poslanci sejdou na poslední prázdninové schůzi a kandidáta vyberou.

Před lety tehdejší předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman prohlásil, že by měla být prezidentem NKÚ osobnost spíše spjatá s opozicí než s nějakou vládní stranou. Ibl ale řekl, že se nyní tímto problémem klub ještě nezabýval. Zatím prý jen shromažďuje nominace. Nevyloučil ale, že se úvahy poslanců budou ubírat i tímto směrem.

ODS chce Miroslava Beneše

Zatím jediným oficiálním kandidátem na funkci prezidenta NKÚ je poslanec a bývalý místopředseda ODS Miroslav Beneš. Jeho kandidaturu předložili sněmovní volební komisi poslanci ODS. Kluby jí mohou předkládat návrhy do 15. srpna.

Nového šéfa NKÚ bude jmenovat prezident Václav Klaus na návrh sněmovny, která kandidáta vybere s největší pravděpodobností po letních parlamentních prázdninách.

Předsednictvo KDU-ČSL doporučilo svým poslancům dva kandidáty: ředitele odboru ministerstva financí Josefa Svobodu, bratra lidoveckého předsedy a ministra zahraničí Cyrila Svobody a náměstka ministra financí a někdejšího poslance Pavla Šafaříka.

Šance prosadit do čela NKÚ sociálního demokrata jsou podle pozorovatelů malé, protože tato nejsilnější vládní strana už má viceprezidentem svého muže, bývalého poslance Dušana Tešnara.