Podle Julínkova návrhu by lidé měli za návštěvu u lékaře platit 30 korun. Den v nemocnici, léčebně či lázních by přišel na 60 korun. Za pohotovost by se hradilo 90 korun. Ročně by doplatky na léky a poplatky neměly překročit 5000 korun. 

Podle Mrázka by poplatky mohly být v rozporu s Ústavou. "Když se podíváme na zákony o lidských právech, Ústavu, Úmluvu o lidských právech, tak zjistíme, že ze všech těchto důvodů je toto (poplatky) nepřípustné," uvedl Mrázek. Dodal, že "rozhodně není pravda", že by se v ČR péče zneužívala vinou pacientů. Podotkl, že na vyšetření je posílá a léky jim předepisuje lékař.

Podle ministra mají poplatky omezit plýtvání a nadužívání péče. Jeho náměstek Pavel Hroboň uvedl, že Češi v Evropě vedou v počtu návštěv u lékaře. Ročně k němu zajdou třináctkrát, což je dvojnásobek průměru EU.

Julínek: zdravotnictví není zadarmo

Podle Julínka autoři návrhu při jeho tvorbě brali na Ústavu ohled. "My jsme to samozřejmě vážili a prověřovali, a proto je to napsáno tak, aby to v rozporu s Ústavou nebylo," řekl ministr. Poplatky podle něj mají i "psychologickou" funkci. Lidé by si tak prý mohli uvědomit, že zdravotnictví není zdarma.

S tím souhlasí i známý chirurg Pavel Pafko a výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Podle Pafka čeští pacienti stále ještě jako by žili v socialismu a věří, že péče je zadarmo.

Poslanci ČSSD by ústavní stížnost podali, řekl Rath

Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath se domnívá, že pro sociálnědemokratické poslance a senátory by nebyl problém případnou ústavní stížnost podat. "Je to (návrh poplatků) dozajista podle mnohých expertů na ústavní právo v rozporu se současnou dikcí české Ústavy," řekl Rath. I on ale dříve zavedení poplatků podporoval.

Vybírání třicetikorunového poplatku za návštěvu se brání i někteří lékaři. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by vybírali "euro stejně jako toaletářka na pařížském nádraží". Administrativa spojená s poplatkem by je navíc prý zatížila. "Pokud lékař má 45 pacientů denně a poplatku věnuje vždy jen dvě minuty, zabere mu to hodinu a půl, kterou by mohl věnovat pacientům," uvedl Kubek. Podle něj je podstatné, aby pacient věděl, na jakou péči bude mít z pojištění nárok. Na zbytek by se mohl připojistit.