"Teď o tom neuvažuji. Umím si ale představit, že pokud bych byl úspěšným politikem, mohl bych se někdy v budoucnu o tuto funkci ucházet," uvedl Paroubek na Primě.

Paroubek si myslí, že v uplynulých dvou letech byl v politice úspěšný, neví ale, jak se mu povede v dalších pěti až sedmi letech. "Kdybych nebyl úspěšný, tak budu chodit třeba na ryby a taky se nic nestane," konstatoval.

Kandidát ČSSD nebude sociální demokrat

Zároveň řekl, že pro nadcházející volbu hlavy státu nebude ČSSD nominovat sociálního demokrata. "Nám jde o to, abychom našli takového kandidáta, který se přibližuje formátu Václava Klause, člověka, který se chová nadstranicky a který je přesvědčeným Evropanem a který má také cit v sociálních otázkách," vypočetl Paroubek.

Pokud jde o výběr vhodného prezidentského kandidáta, bude podle šéfa ČSSD záležet především na shodě se Stranou zelených a KDU-ČSL. "A já s napětím čekám také na jejich návrhy," uvedl Paroubek na Primě.

Klausův protikandidát musí být podle něj přijatelný prakticky pro čtyři politické strany a ještě pro nezávislé senátory. "Nám nejde v tuto chvíli o konkrétního člověka, ale o člověka, který bude schopen Václava Klause porazit. A to musí být velmi silný politik," zdůraznil Paroubek v televizi.

Buzková? Jedině v přímé volbě

Do boje o Hrad tedy sociální demokraté nevyšlou Petru Buzkovou, ačkoliv Paroubek řekl, že by o ní uvažoval v případě přímé volby a za podmínky, že by o kandidaturu sama projevila zájem. Exministryně Buzková stejně jako bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nedávno případnou kandidaturu odmítla.

Předseda ČSSD v této souvislosti připomněl, že je pro zavedení přímé volby prezidenta.