"Pane redaktore, doneste mi špendlík. Já se tady píchnu do prstu a krví vám podepíšu, že neustoupím, jestli vláda neprovede žádnou korekci a přinutí mě pod tlakem, který bych skoro nazval vydíráním k tomu, abych najednou hlasoval o dvou věcech, které jsou protichůdné - na jednu stranu chci vládu uchovat, ale na druhou stranu nepřipojím podpis pod paskvil. Paskvil nepodepíšu za žádných okolností," řekl Tlustý v rádiu Impuls.

Při hlasování podle svých slov bude přítomen ve Sněmovně. Nepomohl by tedy koalici ani tím, že by odchodem snížil počet poslanců nutných k prosazení balíků zákonů.

Například poslanec ODS Jan Klas opakovaně uvedl, že bude hlasovat stejně jako Tlustý. Na otázku, zda se neobává, že na něho budou kolegové hledět jako na zrádce, Tlustý odpověděl, že zrádci jsou ti, kdo popírají program ODS a říkají, že za současné situace jej nelze uskutečnit.

Připomněl nedávný Topolánkův výrok, kdy premiér uvedl, že program ODS nebyl ekonomicky realizovatelný ani před volbami. "Já toto prohlášení považuji za skandální," uvedl Tlustý. Na otázku, zda podle něj Topolánek zradil ODS, Tlustý odpověděl, že jeho slova považuje "za popření programu strany, kterou reprezentuje, takže i za zradu".

Jaké změny rebelujíci exministr navrhuje
Koalice má nyní podle Vlastimila Tlustého tři možnosti:
První je doplnit zákony o prvky z programu ODS, které by měly vycházet z původních koaličních dohod ODS, lidovců a zelených z loňského léta. ODS by ustoupila souhlasem se dvěma sazbami DPH, avšak ostatní parametry rovné daně by byly zachovány. Znamenalo by to jednu sazbu pro základní DPH, daň z příjmu fyzických a právnických osob.
Druhou variantou navrhovanou Tlustým je zvlášť vyčlenit kontroverzní části vládního návrhu, které vytvářejí dojem, že jsou programem ODS, ale podle poslance tomu tak není.
Třetí možností je předložení nezměněného návrhu, ale s tím, že by ho vláda nespojovala s otázkou své důvěry tak, jak to chce učinit Topolánek.