Nápor na české silnice začal už ve středu večer, protože dnes a v pátek si čeští školáci užívají prázdnin a řada rodičů s nimi vyrazí na cesty.

Zítra se pak dají očekávat dopravní zácpy na nejvytíženějších českých komunikacích, hlavně na dálnici D 1. "Už na základě zkušeností z minulých let lze odhadnout zvýšený provoz, který má samozřejmě za následek výskyt dopravních obtíží. K tomu také přispívá stav komunikací, různé uzavírky a tak dále. Na dálnici D 1 se tohle děje celkem pravidelně," řekl Právu tiskový mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik.

Na hranicích do Polska je také třeba o Velikonocích počítat se zvýšeným provozem. Většina autobusů s turisty bude jako tradičně o Velikonocích zřejmě přejíždět česko-polské hranice na severu Moravy.

Také u sousedů budou zácpy

Před dopravními komplikacemi varují i autokluby v Rakousku a v Německu.  Německý ADAC předpokládá největší zdržení na dálnicích směřujících na jih. Po 11 spolkových zemích začínají totiž jarní prázdniny také v Braniborsku a v Sasku. Kromě toho začíná v pátek čtyřdenní volno a na prodloužený víkend vyjedou masy Němců. ADAC proto předpokládá dlouhé kolony na dálnicích k jihu již od čtvrtka.

V Rakousku lze podle tamního automotoklubu ÖAMTC předpokládat velmi silný provoz na přechodech do České republiky, Německa, Itálie a do Švýcarska a na všech hlavních tazích.

Zhuštění silničního provozu se očekává i na Slovensku. S dopravními problémy je třeba počítat hlavně v úseku Považská Bystrica-Žilina, kde se staví dálnice.

Školákům začaly velikonoční prázdniny

Školákům začínají velikonoční prázdniny. Po pětidenním volnu opět usednou do školních lavic v úterý 10. dubna. Kromě květnových svátků je čeká další volno až v létě. Vyučování v tomto školním roce skončí v pátek 29. června.

Na dnešek meteorologové předpovídají chladnější počasí, postupně ale teploty porostou. V pátek by mohla rtuť teploměru vystoupat až na 17 stupňů Celsia, podobně by mělo být i další dny. Počasí by tak v pondělí mohlo být příznivé nejen pro velikonoční koledu, ale i pro rodinné výlety na hrady a zámky, které minulý víkend zahájily sezónu. [celá zpráva]