Hovorkovi vadí, že se o vládních záměrech dozvěděl až na poslední chvíli, nelíbí se mu ani navržená daňová reforma a omezení rodičovských příspěvků. Vedení KDU-ČSL i ministr financí Miroslav Kalousek ale věří, že nakonec bude lidovecký klub jednotně pro reformní zákony.

Lidovci Čunka opět podrželi

Teprve po čtyřech hodinách jednání o reformách se členové lidovecké konference dostali k diskusi o aktuální politické situaci. Předseda strany Jiří Čunek čelí už několik týdnů výzvám k rezignaci kvůli pokračujícímu obvinění z korupce, jeho postavení u koaličních partnerů se ještě zhoršilo kvůli jeho výrokům o Romech.

Lidovci svého šéfa opět podrželi. Žádné usnesení, které by jej vyzývalo k rezignaci, nebylo ani navrženo. "Dohodli jsme se už dávno, že tato konference bude o reformám, protože reformy jsou důležité," řekl novinářům Čunek.

Své stranické kolegy nicméně informoval o možnostech dalšího vývoje, o nichž v úterý večer jednali koaliční lídři. Mezi nimi je i varianta rezignace s příslibem návratu, až se zbaví podezření z korupce. "Pojmenovával jsem varianty, které tu jsou. Ve výčtu variant to bylo," řekl Čunek, který ale nadále zůstává vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj.

Koaliční partneři, ODS a Strana zelených, se shodli na tom, že o osudu Jiřího Čunka musí rozhodnout sami lidovci. Ti ho nejprve na úterním zasedání předsednictva podrželi. Místopředseda strany Marián Hošek k Čunkovým slovům na adresu Romů dodal: "Byly to nešťastné výroky, ale média je zbytečně rozmazala." [celá zpráva]

Na zasedání koaličních partnerů se však problémy prohloubily.  Poslankyně zelených Kateřina Jacques uvedla, že její strana situaci považuje za "velmi, velmi vážnou". "Domníváme se, že dochází k poškozování vlády České republiky v situaci, kdy potřebujeme provádět reformní kroky," řekla Jacques.

Na vratké postavení Jiřího Čunka pak poukázal i premiér Mirek Topolánek. Ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál řekl: "Pozice Jiřího Čunka je čím dál tím složitější, protože on to ani své straně, ani sám sobě, ani svým koaličním partnerům neulehčuje." [celá zpráva]

Přesto se koaliční partneři shodli na tom, že o jeho odvolání usilovat nebudou. Zda ve svém čele chtějí i nadále Jiřího Čunka, musí rozhodnout sami lidovci.

Jednotní nejsou už ani v KDU-ČSL

Podporu ale ztrácí Čunek i ve vlastních řadách. Nejvýrazněji kritizuje svého předsedu poslanec Pavel Severa: "Politik by měl umět vyhodnotit situaci a když pozná, že to je neudržitelné, tak odejít sám." Severa naznačil, že pokud Čunek neudělá rázný krok, tak sám bude zvažovat odchod z funkcí a v krajním případě i vystoupení z KDU-ČSL.

Dalším Čunkovým kritikem z vlastních řad je senátor a bývalý prezidentský kandidát Petr Pithart. V České televizi řekl, že Čunek sám rozhodně neodstoupí, musí ho k tomu vyzvat strana nebo koaliční partneři. [celá zpráva]