Léková vyhláška podle ministerstva zdravotnictví umožní, aby se k pacientům dostaly nové moderní přípravky. Ročně se v Česku spotřebuje léků za více než 50 miliard korun, z toho 40 miliard zaplatí zdravotní pojišťovny. Vážně nemocní tak dostanou navíc léky za zhruba 1,5 miliardy korun. Tyto peníze se ušetří tím, že klesly úhrady z pojištění za zastaralé a málo účinné léky. Některým pacientům se tak ale léčení prodraží.

Od dubna však budou někteří pacienti v lékárnách nepříjemně překvapeni: za léky na předpis, které berou, doplatí měsíčně o deseti- i stokoruny víc než dosud. Bude se to týkat zhruba 2900 přípravků z 8000 na trhu.

Podle nové lékové vyhlášky, která snížila úhrady od zdravotních pojišťoven, rozdíl pacienti doplatí ze své peněženky. "V průměru vydají za léky na předpis za rok víc asi o 150 korun," řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Celkově ale platí, že doplatky budou od dubna mnohem vyšší, protože průměr 150 korun ministerstvo spočítalo na počet obyvatel země. Už dnes občané v průměru doplácejí ročně 700 korun a důchodci 1200 korun.

Žádejte lék bez doplatku

Lékárníci i ministerstvo doporučují pacientům, aby se ptali lékaře i lékárníka, zda lék, který užívají, nejde nahradit jiným, stejně účinným přípravkem, ale bez doplatku.

Ministerstvo zdravotnictví také na svém webu zveřejnilo seznam léků, ze kterého si lidé mohou předběžně zjistit, zda budou od dubna na svůj přípravek doplácet.

Seznam na www.mzcr.cz je rozdělen do šesti částí. Pro pacienty je nejzajímavější ta první. V ní je 1360 léků plně hrazených ze zdravotního pojištění. Pokud v tomto seznamu svůj lék nenajdou, a to i přes to, že dosud za něj nic nedopláceli, nově budou připlácet. Kolik to bude, ale na stránkách ministerstva zdravotnictví nezjistí, to se dozvědí až v lékárně od lékárníka.

Kopírovat zdravotnickou dokumentaci ještě možné není

Pacienti budou od neděle dávat také takzvaný informovaný souhlas s jednotlivými kroky léčby. Lékaři rovněž dostávají vodítko, jak správně vést zdravotnickou dokumentaci. Řada nemocnic s tím má totiž problémy.

Vyhláška ale neupravuje právo pacientů na pořizování kopií zdravotnické dokumentace, tím se zabývá novela zákona o péči o zdraví lidu. Sněmovna ji schválila, norma čeká na projednání v Senátu a podpis prezidenta republiky.

Novou lékovou vyhlášku ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ostře kritizoval stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). "Vytahuje peníze z kapes pacientů a tyto peníze zcela nesmyslně, bez efektu skončí u těch nejbohatších, to je farmaceutických firem a prodejců léků."

Změny
- nově zařazeno 20 nových chemických látek, které jsou obsaženy v 53 nových lécích
- u 2903 přípravků došlo ke snížení úhrady z veřejného zdravotního pojištění. To v praxi znamená, že za tyto léky pacient v lékárně doplatí víc ze své kapsy, jestliže je výrobci během dubna nezlevní, aby byly bez doplatku
- u 69 přípravků byla úhrada z pojištění zvýšena, a to znamená, že pacient za ně doplatí méně
Zdroj: VZP
Za které připravky zaplatíme víc
- za medikamenty na srdce a cévy, žaludeční a dýchací potíže, plísňová onemocnění, psychofarmaka, revmatika, za prostředky na léčbu prostaty, cukrovky, alergie, epilepsii a další