Na přesném znění nóty se ale podle něj vláda musí ještě dohodnout.

"Uvidíme, jak povedeme tu debatu, ale z logiky věci by v té odpovědi měly být z naší strany alespoň základní podmínky, které chceme vyjednávat," řekl Bursík s tím, že začlenění radaru do obrany NATO mezi takové základní požadavky patří.

Zelení na svém únorovém sjezdu rozhodli, že jsou ochotni debatovat o radaru ČR jen za předpokladu, že bude začleněn do multilaterálního rámce NATO. [celá zpráva]

Slučitelnost protiraketového štítu se systémem Severoatlantické aliance potvrdil před časem americký velvyslanec v ČR Richard Graber.

Česká vláda chtěla Washingtonu oficiálně odpovědět do konce března. Podle Bursíka se o ale o ní v kabinetu ještě bude diskutovat. Zatím prý nemá informace o tom, že by vláda měla o nótě rozhodovat již příští týden na svém středečním zasedání.

Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizoval zelené za to, že nekladou Američanům tvrdší podmínky pro zahájení jednání o základně. Nejmenší vládní strana by podle něj měla tlačit na to, aby Česko do nóty napsalo, že o základně rozhodne referendum.

"To tam nebude. To přece není téma k vyjednávání," reagoval Bursík. Otázka referenda je podle něj vnitřní záležitostí ČR, Spojených států se netýká.

Cílem diplomatické nóty je podle Bursíka obecně formulovat předběžné podmínky, o kterých chce Česká republika s USA vyjednávat. "Odpověď na nótu nebude znít ano, nebo ne radarové stanici, takže není třeba nervozita od opozičních stran, nebo řekněme od komunistů, kteří to téma hodně hrotí," řekl.